Przegląd naturalnych metod na wybielanie zębów

Przegląd naturalnych metod na wybielanie zębów

Większość z nas nie wie, że efekt śnieżnobiałego uśmiechu można uzyskać u siebie w domu. Wybielanie zębów w gabinetach stomatologicznych jest drogie, dlatego sporo osób rezygnuje z zabiegu już po lekturze cennika u pobliskiego dentysty. Wasze zęby nie są wystarczająco białe? Istnieje alternatywa zabiegu wybielania. Wystarczy kilka naturalnych, ogólnodostępnych preparatów i systematyczne ich stosowanie.

Na kolor uzębienia wpływają przede wszystkim nasze naturalne uwarunkowania genetyczne. Jeśli mamy krystalicznie biały kolor uzębienia po przodkach, nie powinniśmy mieć większych problemów z jego utrzymaniem. Zęby przeważającej części ludzkości są naturalnie ciemniejsze, gdyż mają odcień lekko beżowy, żółty lub nawet brązowy. Osoby takie mogą uzyskać białe uzębienie w gabinetach stomatologicznych lub domowymi sposobami.

Jak wybielić zęby domowym sposobem

Kolor zębów ulega zmianie w trakcie życia, co wynika zarówno z naturalnych procesów zachodzących w starzejącym się organizmie, jak naszych nawyków życiowych, do których zaliczamy dietę, przyjmowane używki, leki, dbanie o higienę oraz pielęgnację zębów. Większość z nas nie wie, że powinniśmy myć zęby po spożyciu takich napojów, jak kawa, herbata, napary ziołowe czy czerwone wino.

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów wybielania zębów jest szczotkowanie przy użyciu kurkumy. Egzotyczna przyprawa ma bardzo wiele zastosowań w kuchni, a w medycynie ludowej krajów azjatyckich wykorzystywana jest w terapii przeciwgrzybicznej i przeciwbakteryjnej. W celu poprawy wyglądu uzębienia możemy skorzystać z kurkumy sproszkowanej. Niewielką ilość nanosimy na szczoteczkę do zębów i dokładnie szczotkujemy zęby z każdej strony.

Można także wykonać samodzielnie pastę do zębów z kurkumy. Potrzebujemy do tego łyżkę sproszkowanej kurkumy, łyżkę oleju kokosowego oraz dwie krople olejku miętowego, które mieszamy do uzyskania substancji o jednolitej konsystencji. Pastę z kurkumą stosujemy podobnie jak zwykłą pastę do zębów.

Domowe sposoby na wybielanie zębów

Podobno najlepszym naturalnym sposobem wybielania zębów jest użycie sody. Dzięki zabiegom można nawet zmniejszyć kamień nazębny. Soda jest tania i ogólnodostępna, znajdziemy ją w każdym supermarkecie. Wystarczy szczyptę sody wymieszać z odrobiną soku z cytryny lub z pastą do zębów i przynajmniej raz dziennie szczotkować zęby tą mieszaniną. Metoda ma jednak zdecydowanych przeciwników ze względu na nieprzyjemny smak sody, która nawet w połączeniu z pastą miętową jest wyczuwalna.

Mało kto wie, że niektóre warzywa i owoce, takie jak jabłka, gruszki czy marchewki  oczyszczają zęby z resztek jedzenia. Efekt oczyszczający uzyskuje się dzięki produkcji dużej ilości śliny podczas jedzenia. Podobne działanie ma guma do żucia bez cukru, która neutralizuje kwasy powodujące próchnicę, a przez to wspomaga oczyszczanie. Niczym płyn wybielający do zębów działa kwas askorbinowy w cytrynie. Nie chodzi o to, aby pocierać zęby cytryną. Wystarczy wycisnąć ją i dodać do wody lub herbaty, dzięki czemu otrzymamy oczyszczający zastrzyk witaminy C.

Według badań, nasze zęby czyszczą malutkie nasionka truskawek! Owoce są smaczne i niskokaloryczne, dlatego spokojnie możemy je jeść, aby naturalnie usuwać osad z zębów. Dla smakoszy kawy, która powoduje przebarwienia na zębach, mamy radę: w trosce o białe zęby ograniczcie spożycie tego napoju, a jeśli już nie możecie oprzeć się urokowi małej czarnej, pijcie kawę przez słomkę. Dzięki temu można uniknąć bezpośredniego kontaktu napoju z zębami.

Wybielanie zębów – domowe sposoby

Zadziwiająco dobre efekty daje stosowanie oleju kokosowego. Produkt ten wykorzystywany jest od dawna nie tylko w kuchni jako zdrowsza alternatywa oleju rzepakowego, ale także w kosmetyce. Na bazie oleju kokosowego przygotowuje się maseczki, kremy, produkty nawilżające oraz balsamy do ust. Aby użyć go do wybielania zębów, można wziąć trochę oleju na łyżeczkę i rozpuścić w ustach, a następnie dokładnie wypłukać nim jamę ustną.

Inną opcją jest przygotowanie specjalnej pasty składającej się z oleju kokosowego oraz węgla leczniczego. Najlepiej kupić w aptece odpowiednie kapsułki, których zawartość połączymy z olejem. Uzyskaną mieszanką należy dokładnie myć zęby raz dziennie. Podczas szczotkowania powinniśmy uważać, by miksturą nie pobrudzić ubrania. Trzeba też wyposażyć się w dodatkową szczoteczkę do zębów.

Węgiel aktywny

Do rozjaśniania koloru zębów wykorzystywany jest często węgiel aktywny. Jest to substancja organiczna uzyskiwana z miazgi drzewnej, węgli kopalnych, torfu, skorupy orzechów lub nawet pędów bambusa, którą poddaje się procesowi karbonizacji w temperaturze 400-800 st. C., a następnie aktywacji, przez co posiada silne właściwości absorpcyjne. Charakterystyczną cechą węgla aktywnego jest duża powierzchnia wchłaniająca.

Węgiel wybielający zęby jest w pełni naturalnym środkiem kosmetycznym. Mocne i trwałe przebarwienia i osady mogą okazać się jednak zbyt trudne do usunięcia dla węgla aktywnego ze względu na brak możliwości jego przenikania do szkliwa zębów. Wielu dentystów jest sceptycznych wobec tej metody wybielania zębów z powodu ryzyka związanego z obecnością drobinek węgla w pastach, które mogą zwiększać ryzyko mechanicznego uszkodzenia szkliwa zębów i podrażnienia dziąseł. Kolejnym zarzutem jest brak w składzie fluoru.

Czy fluor szkodzi

Zdaniem lekarzy, fluor jest potrzebny do optymalnego rozwoju zębów i kości. Stosowany w prawidłowych dawkach jest bezpieczny, pozytywnie wpływa na organizm i nie powoduje negatywnych skutków zdrowotnych. Nadmierne ilości fluoru działają toksycznie. Przewlekła fluoroza może prowadzić do deformacji kości, defektów szkliwa zębów oraz uszkodzeń układu nerwowego.