Pielęgnacja skóry na noc

jaki krem na noc

Wieczorna pielęgnacja twarzy przywraca skórze ukojenie i równowagę. Niezależnie od tego czy nosiłaś makijaż, stosowałaś krem z filtrem przeciwsłonecznym, czy aplikowałaś odżywcze kosmetyki, skóra w ciągu dnia była narażona na wiele przeciwności. Dzięki wieczornej pielęgnacji przygotowujesz ją do nocnej regeneracji. Kiedy śpisz, skóra pracuje, naprawiając powstałe w ciągu dnia uszkodzenia.

Pielęgnację skóry wieczorem powinniśmy zawsze zaczynać od dokładnego oczyszczenia cery. Kosmetyki pielęgnujące możemy nakładać tylko wówczas, kiedy na skórze nie ma już resztek makijażu, sebum oraz innych zanieczyszczeń. Regeneracja skóry podczas snu przyspiesza dzięki kosmetykom o skoncentrowanym działaniu, zawierającym substancje nawilżające i przeciwstarzeniowe.

Czy pielęgnacja skóry na noc musi być inna niż na dzień

Noc jest dla skóry okresem regeneracji, kiedy samoczynnie realizuje funkcje naprawcze.  Trzeba jej wtedy dostarczyć substancje wspomagające i przyspieszające regenerację. Krem na noc zawiera zwykle kompleks witamin, kwas hialuronowy, peptydy, oleje roślinne oraz inne substancje nawilżające, które pobudzają skórę do przyspieszonej odbudowy. By skóra mogła się odpowiednio zregenerować nocą, należy wieczorem pamiętać o jej dokładnym oczyszczaniu.

Krem na noc nawilża skórę, regeneruje, odbudowuje, łagodzi i koi podrażnienia, odżywia, pobudza produkcję kolagenu, niweluje drobne zmarszczki, wygładza skórę i tworzy barierę ochronną przed przesuszeniem. Niektóre produkty mogą zmniejszać widoczność porów, normalizować pracę gruczołów łojowych oraz redukować przebarwienia.

W odróżnieniu od kremów na noc, kremy przeznaczone do stosowania w ciągu dnia mają głównie minimalizować negatywny wpływ czynników zewnętrznych na skórę. Dlatego w składzie znajdują się filtry przeciwsłoneczne, substancje nawilżające i wspierające barierę hydrolipidową, która chroni cerę przed przesuszeniem. Warto, aby krem na dzień zawierał antyoksydanty, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami.

Jakie procesy zachodzą nocą w skórze

Według dermatologów, po zmroku w naszym organizmie zaczyna wzrastać poziom melatoniny zwany potocznie hormonem ciemności. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że melatonina wspiera nocą regenerację uszkodzeń skóry powstałych w ciągu dnia m.in. pod wpływem promieniowania UV.

Między godziną 21 a 22 rusza efektywna praca komórek skóry. Po północy w organizmie pojawia się hormon wzrostu HGH. Nocą dochodzi do kilkukrotnie szybszej regeneracji komórek naskórka, a także poprawia się ukrwienie skóry. Do godz. 2 organizm rozpoczyna intensywny detoks, który polega na usunięciu nagromadzonych toksyn przez skórę.

Jak skóra regeneruje się w nocy? Bardzo ważne dla regeneracji skóry są godziny pomiędzy 2 a 3. W tym czasie skóra najlepiej wchłania wszystkie składniki aktywne kremu na noc i dochodzi do wzmocnienia włókien elastyny. Zaobserwowano większą  produkcję kolagenu, warstwa ochronna skóry ulega odbudowaniu. Poziom wody w tkankach zaczyna się wyrównywać. Wzrasta także ciśnienie oraz temperatura, co wspomaga dotlenienie i elastyczność tkanek.

W godz. 4-6 wzrasta poziom kortyzolu, substancji o działaniu przeciwzapalnym. To czas, kiedy dochodzi do łagodzenia podrażnień i stanów zapalnych. O godz. 7 organizm spowalnia pracę na wysokich obrotach, dochodzi do stabilizacji krążenia krwi oraz ustania licznych procesów wzmożonej regeneracji. Pora na poranną pielęgnację i przygotowanie skóry do zetknięcia z przeciwnościami dnia.

Jak pomóc skórze w nocnej regeneracji

Na noc najlepiej wybierać kremy z dużą ilością witamin i składników odżywczych, które działają nawilżająco i przeciwzmarszczkowo. Pielęgnacja twarzy na noc powinna być dobrana do aktualnych potrzeb skóry. Jeśli skóra produkuje zbyt dużą ilość sebum, postaw na kremy normalizujące pracę gruczołów łojowych, które skutecznie nawilżają i detoksykują skórę.

Podczas nakładania kremu na noc należy pamiętać o okolicy oczu i szyi. O ile na szyję można zastosować ten sam krem co do twarzy, o tyle skóra wokół oczu jest tak delikatna, że może ulec podrażnieniu. Dlatego najlepiej korzystać ze specjalnego kremu pod oczy.

Co stosować na noc w pielęgnacji

Oczyszczanie twarzy rozpocznij od dokładnego zmycia makijażu i wszystkich zanieczyszczeń – najpierw olejkiem lub balsamem do demakijażu, a następnie żelem lub pianką oczyszczającą. Po oczyszczeniu użyj toniku, który zrównoważy pH skóry i przygotuje cerę do kolejnych etapów pielęgnacji. Nałóż serum, wybierając takie, które odpowiada potrzebom twojej cery pod względem nawilżenia, regeneracji czy działania przeciwstarzeniowego.

Krem pod oczy nakładaj delikatnie opuszkami palców przez wklepywanie. Użyj kremu nawilżającego dostosowanego do twojego typu cery. Dla skóry suchej powinny to być bogate kremy, a dla tłustej lekkie emulsje lub żele. Raz w tygodniu możesz zastosować całonocną maskę nawilżającą. W okresie jesienno-zimowym właściwe jest serum z retinolem.

Jakie kosmetyki na noc

W przypadku cery tłustej ze skłonnością do trądziku zmywaj makijaż beztłuszczowym płynem do demakijażu lub wodą micelarną, aby uniknąć zatykania porów. Możesz zastosować tonik, który pomoże nawilżyć suchą skórę lub usunąć resztki brudu po oczyszczeniu. Toniki z kwasem salicylowym lub oczarem wirginijskim pomagają kontrolować produkcję sebum w nocy.

Kremy z kwasem hialuronowym i gliceryną zapewniają większe nawilżenie w nocy, a kwasy AHA i retinol stymulują odnowę komórek, redukują drobne zmarszczki i wyrównują koloryt skóry podczas snu. Osoby o suchej skórze mogą opcjonalnie stosować olejek do twarzy z kwasami tłuszczowymi, takimi jak olej arganowy lub kokosowy. Olejek rumiankowy i z dzikiej róży mogą pomóc ukoić wrażliwą skórę.