Olej tamanu olejem ulubionym

Czy warto pisać o oleju tamanu? Tak bo, jest to niezwykły olej z mnóstwem zalet dla skóry całego ciała – od stóp do głów, zarówno dla skóry jak i włosów. Prosty olej tamanu jest wart pokochania!

Olej tamanu Okani


Dlaczego?

Nierafinowany olej tamanu jest jednym z tych, które zaczęłam stosować wiele lat temu i chociaż w przypadku kosmetyków pojawiają się sezonowe trendy i mody, to olej tamanu stale pojawia się w rankingach najlepszych kosmetyków. W końcu dzięki swym leczniczym właściwościom jest stosowany od wieków, nie jest więc żadną nowinką kosmetyczną.

Polinezyjczycy wierzyli, że olej tamanu to święty dar od natury, który bogowie ukryli w gałęziach drzewa. Olej chronił ich skórę przed gorącym słońcem, wysoką wilgotnością i wiatrami oceanów.

Legendy dotyczące oleju tamanu pojawiły się wśród wielu plemion i ludów, przez tysiąclecia olej tamanu wykorzystywano na wiele sposobów. W Europie, Azji i na wyspach Pacyfiku prowadzono również badania dotyczące oleju tamanu, wyniki badań były olśniewające.

Pierwszą właściwością oleju tamanu, jaką zauważyli naukowcy było zwiększenie zdolności regeneracji skóry po miejscowej aplikacji oleju. 

Z kolei badanie przeprowadzone przez Tsai SC, Lianf YH i innych, którego rezultaty opublikowano w magazynie „Oncology Reports” 28 września 2012 podkreśla przeciwzapalne właściwości oleju* – pomaga więc w takich problemach skóry jak trądzik, wysypka i inne podrażnienia jak egzema, ukąszenia czy opryszczka.

Kolejne badanie wykonane w 2015 roku ujawniło właściwości przyspieszające gojenie się ran i antybakteryjne właściwości oleju. Zatytułowane „The Wound Healing and Antibacterial Activity of Five Ethnomedical Calophyllum inophyllum Oils: An Alternative Therapeutic Strategy to Treat Infected Wounds”** opublikował Teddy Léguillier i inni. Autorzy przekonują, że olej tamanu stosowany miejscowo jest skuteczny w leczeniu ran i chorób skóry takich jak np. trądzik.

Olej tamanu ma wyjątkowe cechy – zawiera unikatowy kwas tłuszczowy nazywany kalofillowym, naturalny antybiotyk o nazwie Lactone i niesteroidowy składnik przeciwzapalany kalofilloidynę. Właśnie to wyjątkowe połączenie sprawia, że jest to tak skuteczny olej, którego nie powinno zabraknąć w żadnej kosmetyczce.

Tamanu to wolnorosnące drzewo tropikalne pochodzące pierwotnie z Polinezji Francuskiej. Rozprzestrzeniło się jednak w krajach Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego. Najlepiej rośnie w słonej, piaszczystej glebie w pobliżu mórz i oceanów. Nazwa Calophyllum inophyllum oznacza „piękny liść” pochodzi z greckiego ‚kalos’ (piękny) i ‚phullon’ (liść). Gałęzie drzewa tamanu okrywają właśnie piękne, lśniące, ciemnozielone owalne liście. Korona drzewa jest wyjątkowo rozłożysta. Małe, białe kwiatki o słodkim zapachu okrywają koronę drzewa dwa razy do roku. Owoc tamanu ma wielkość brzoskwini, w smaku przypomina jabłko, które dojrzewając zamienia się w brązowawe, pomarszczone owoce, w środku zawierające orzech, z którego wyciskany jest olej tamanu.

Olej tamanu jest olejem nie narusząjacym równowagi ekologicznej, jego pozyskiwanie nie ma wpływu na drzewo ponieważ orzechy zbiera się po ich opadnięciu. Jako świeże nie są zbierane – nie posiadają jeszcze wystarczająco dużo oleju. Orzechy suszone są przez 6-8 tygodni, w tym czasie stają się bardziej oleiste. Wytłaczany jest na zimno, co pozwala zachować jego cenne właściwości. 20 kg orzechów tworzy jedynie 1 kg oleju.

Prawdziwy olej tamanu jest gęsty, ma głęboką zieloną barwę, drzewno-orzechowy aromat. Rzadki olej często bywa olejem rozrzedzonym tańszym olejem bazowym. O rozcieńczaniu świadczy również kolor żółty lub jasnozielony. 

Nierafinowany olej tamanu ma gęstą konsystencję, która z łatwością ulega rozwarstwieniu w niższych temperaturach (co nie zmienia właściwości oleju), z tego też powodu firmy często sięgają po olej rafinowany, łatwiej z nim pracować i nie wymaga dodatkowej obróbki. Jednak jest on pozbawiony wielu leczniczych właściwości, przez co staje się mniej skuteczny.

Jak działa olej tamanu?

Olej tamanu posiada przeciwzapalne, antybiotyczne i antyoksydacyjne właściwości. Wspomaga w tworzeniu się nowych komórek skóry, i od dawna stosowany jest jako lekarstwo na trądzik, egzemę, łuszczycę i większość problemów skóry. Olej tamanu penetrując skórę koi podrażnienia, wspomaga gojenie ran i działa przeciwzapalnie.

Sama stosuję olej tamanu do łagodzenia poparzeń i ukąszeń, wspomagam podrażnioną i popękaną skórę właśnie nim. Nakładany miejscowo tamanu:

 • łagodzi i zmiękcza skórę,
 • stymuluje tworzenie nowych komórek zdrowej skóry,
 • pomaga przy takich dolegliwości jak łuszczyca, egzema i inne dermatozy,
 • leczy trądzik – o olejach do cery trądzikowej możecie również przeczytać tutaj,
 • przyspiesza proces gojenia,
 • zmniejsza i przyspiesza zanikanie blizn,
 • nawilża suchą skórę,
 • zmniejsza wysypkę, łagodzi po oparzeniach słonecznych, ukąszeniach owadów.

Mimo swej gęstej, zawiesistej konsystencji olej tamanu szybko wchłania się i nie pozostawia tłustej warstwy na skórze. Tężeje w temperaturze poniżej 24°C, dlatego przed użyciem warto butelkę z olejem wstawić pod strumień ciepłej wody. Grudki tłuszczu rozpuszczą się wtedy z łatwością.

W Polinezji olej tamanu ma mnóstwo zastosowań – na rany, otarcia, oparzenia, ukąszenia owadów, trądzik, blizny potrądzikowe, łuszczyca,  owrzodzenia cukrzycowe, oparzenia słoneczne, sucha i łuszcząca się skóra, pęcherze i egzema.

Polinezyjki wmasowują olej tamanu, by przynieść ulgę w nerwobólach, reumatyzmie, rwie kulszowej. Kobiety wierzą, że olej tamanu pomaga utrzymać zdrową skórę i często stosują go na niemowlęcą pupę, by zapobiec odparzeniom.

Kto powinien stosować olej tamanu?

Wszyscy!

Olej tamanu jest skutecznym przyspieszaczem gojenia – wygładza nowe i stare blizny. Naturalnie wspomaga tworzenie się nowych komórek skóry i dzięki temu przyspiesza gojenie ran. Proces ten nazywany jest bliznowaceniem. Lecznicze właściwości oleju tamanu pomagają w leczeniu:

 • blizn chirurgicznych,
 • oparzeń,
 • ukąszeń,
 • stanów zapalnych skóry,
 • ran, zadrapań i otarć.

W przypadku suchej skóry olej tamanu dzięki swym zdolnościom penetracji skóry utrzymuje nawilżenie na głębszym poziomie, nie tylko utrzymując się na jej powierzchni. 

 Cera trądzikowa boryka się z zapchanymi porami skóry – olej tamanu zawiera wysokie stężenie kwasu kallofillowego i kallofilloidyny, które są przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Olej zawiera kumaryny o przeciwzapalnym działaniu i fitosterole o właściwościach przeciwzapalnych i regenerujących. Właśnie te właściwości zmniejszają podrażnienia i przyspieszają gojenie się skóry, wspomagają szybsze pozbycie się krost, wyprysków i innych niespodzianek na skórze. 

Olej tamanu stymuluje tworzenie się nowych komórek skóry, pomaga zachować lipidy i utrzymać kolagen. Właściwości te sprawiają, że olej zmniejsza widoczność zmarszczek i wygładza skórę. Właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne sprawiają, że korzysta z jego właściwości również i skóra dojrzała, zmęczona i zniszczona. 

Świetnie sprawdzi się w pielęgnacji włosów i skóry głowy, zwłaszcza w przypadku włosów z łupieżem i przetłuszczającą się skórą głowy.

JAKOŚĆ MA ZNACZENIE – OLEJE TAMANU PRZETESTOWANE I POLECANE PRZEZ NAS TO:

[ts_one_fourth][ps_product_list id_product=1745 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth] [ts_one_fourth][ps_product_list id_product=3425 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth] [ts_one_fourth][ps_product_list id_product=3394 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth]
[ts_one_fourth] [ps_product_list id_product=4798 tpl=product-list-blog.tpl] [/ts_one_fourth]

O oleju tamanu mówiły też nasze ulubienice z kosmetycznej vlogosfery – Natalia i Agnieszka, sprawdźcie koniecznie!

https://youtu.be/UNlw-Hjy7a0

*https://www.spandidos-publications.com/10.3892/or.2012.1873

** https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26406588

[ts_one_fourth][ps_product_list id_product=1745 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth] [ts_one_fourth][ps_product_list id_product=3425 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth] [ts_one_fourth][ps_product_list id_product=3394 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth]
[ts_one_fourth] [ps_product_list id_product=4798 tpl=product-list-blog.tpl] [/ts_one_fourth]

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz