Muchomor czerwony opisywany jest w literaturze jako trujący. Spotkać go można w lasach iglastych oraz liściastych, na pastwiskach i na łąkach, bo za sprawą charakterystycznego wyglądu zna go każde dziecko w tej Polsce. Czy to możliwe, że grzyb, przed którym od pokoleń swoje dzieci ostrzegają rodzice, robi karierą jako środek prozdrowotny i kosmetyczny? W handlu dostępne są preparaty z muchomora czerwonego, w tym kremy i maści. Wprawdzie muchomor czerwony jest naturalnym źródłem słabego środka halucynogennego, ale że może pomóc nas leczyć? Jeśli tak, to z jakich dolegliwości?
Muchomor czerwony (łac. Amanita muscaria) jest grzybem powszechnie występującym w klimacie umiarkowanym półkuli północnej. Dorosły osobnik ma około 20 cm wysokości trzonka i tyle samo średnicy kapelusza. Jego kapelusz w kolorze od jaskrawoczerwonego do pomarańczowego posiada białe brodawki potocznie zwane kropkami i biały spód. Dolną część kapelusza pokrywają bardzo gęsto rozstawione blaszki.
Czy muchomor czerwony jest trujący?
Spożycie muchomorów sromotnikowych jest jedną z najczęstszych przyczyn zatruć grzybami. Muchomor czerwony ze względu na przyciągający wygląd zjadany bywa przypadkowo np. przez dzieci. Grzyb zawiera toksyczne substancje, takie jak muskaryna, kwas ibotenowy i muscymol. Śmiertelne zatrucia są jednak bardzo rzadkie, gdyż muchomor czerwony nie powoduje długotrwałych uszkodzeń narządów wewnętrznych.
Główne objawy zatrucia po zjedzeniu muchomora czerwonego to duszności oraz silne dolegliwości pokarmowe – wymioty i biegunka. Występują także halucynacje, które dotyczą zaburzeń poczucia czasu i przestrzeni. Zmiany stanu świadomości nie utrzymują się jednak dłużej niż dobę. Są osoby dorosłe, które spożywają muchomora czerwonego świadomie w celu poszukiwania doznań halucynogennych.
Czy można używać kremu z muchomora czerwonego?
W sklepach internetowych można nabyć kosmetyki zawierające w składzie wyciągi z muchomora czerwonego dedykowane różnym problemom dermatologicznym – od zmarszczek przez cellulit do żylaków. Zdecydowana większość kremów jest zalecana w bólach stawów i mięśni, a ich producenci opierają skuteczność produktów na regionalnej medycynie tradycyjnej, np. litewskiej. Jednak skuteczność działania kremów i leków homeopatycznych z muchomorem czerwonym nie znajduje obecnie jednoznacznego potwierdzenia w polskiej medycynie.
Preparaty z muchomora czerwonego
W ostatnich latach daje się zauważyć mocny trend do pozyskiwania owocników Amanita Muscaria do celów leczniczych. Według badań, ekstrakt z muchomora czerwonego ma pozytywny wpływ na skórę. Może przyspieszyć gojenie się ran i jest pomocny w przypadku niektórych schorzeń skóry. Działa nawilżająco, rewitalizuje i wzmacnia skórę. W handlu dostępne jest mazidło rozgrzewające oraz specjalistyczne mydło z ekstraktem z muchomora czerwonego przeznaczone do pielęgnacji twarzy i ciała.
W krajach takich, jak Rosja, Japonia, Szwajcaria, Włochy oraz niektóre kraje Skandynawii Amanita muscaria jest na liście środków leczniczych. Francja posiada ją w składzie środków uspokajających i nasennych. Nalewka z muchomora stosowana zewnętrznie stosowana jest na bóle nerwowo-mięśniowe, rwę kulszową, bóle reumatyczne. Rekomenduje się ją jako tradycyjny środek o właściwościach przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych.
Uznaje się, że na stosowaniu muchomora czerwonego w takiej postaci mogą skorzystać osoby cierpiące na chorobę zwyrodnieniową stawów oraz stany zapalne w obrębie naczyń krwionośnych (np. kończyn dolnych) i z trudno gojącymi się ranami. Podobnie przeznaczenie mają kremy i maści zawierające w składzie nalewkę/ekstrakt.
Krem z Amanita muscaria
Od kilku lat zza wschodniej granicy trafiają do Polski kremy z muchomorem czerwonym stosowane na stawy. Lecznicze właściwości grzyba Amanita muscaria były wykorzystywane w starożytności w leczeniu chorób stawów i pleców (reumatyzm, artroza, zapalenia stawów, zapalenie korzonków nerwowych), a także przy problemach skóry, takich jak odleżyny, czyraki, owrzodzenia, zapalenia, wypryski, zakażenia grzybicze.
Obecnie mówi się o wykorzystaniu ekstraktu z kapeluszy muchomora czerwonego do maści na stawy, bóle reumatyczne, rwę kulszową, a nawet przyspieszenie gojenia się ran. Rekomenduje się ją do aplikowania zewnętrznego jako tradycyjny środek o właściwościach przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych.
Krem na stawy z muchomora
Muchomor jest w składzie kremów i żeli na stawy wykorzystywanych w fungoterapii. To nauka o leczeniu grzybami, której wyznawcami byli starożytni medycy działający na terenie Japonii oraz Chin. Promotorem fungoterapii był lekarz WuXing, który opracował traktat o właściwościach ponad stu gatunków grzybów występujących w Chinach, Japonii oraz Dalekim Wschodzie. Krem do ciała to pomocniczy środek leczniczy przeznaczony do masażu stawów, pleców i kręgosłupa.
Mimo postępującej mody na muchomora czerwonego warto zachować rozsądek i pamiętać, że to grzyb trujący. Przed jego spożywaniem przestrzegają zarówno leśnicy, jak i medycy. Dawka substancji psychoaktywnych jest w praktyce niemożliwa do przewidzenia. Lekarze ostrzegają, że w skrajnym przypadku może dojść do ciężkiego zatrucia lub silnego odurzenia skutkującego całkowitą utratą kontaktu z rzeczywistością.