Czerwone plamy na ciele – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Czerwone plamy na ciele mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Jest to dość kłopotliwy problem dermatologiczny, jeśli zmiany pojawiają się na twarzy, dekolcie czy ramionach. Do przebarwień mogą doprowadzić zapalenie skóry w wyniku działania niektórych kosmetyków lub lekarstw, pogryzienie przez owady, alergia lub poważna choroba, która wymaga szybkiej pomocy medycznej. Mniejszy problem, gdy są to zmiany po alkoholu, ale czerwone plamy na ciele u dziecka to sygnał, aby pilnie udać się z nim do lekarza.

Czerwone plamy na ciele

Czerwone przebarwienia na ciele mogą być różnej wielkości oraz intensywności. Ich wygląd zależy od czynnika, który wywołał zmianę. W każdym przypadku powinniśmy udać się na konsultację do dermatologa. Poza klasyczną wizytą stacjonarną możemy umówić się na teleporadę i przesłać lekarzowi zdjęcie zmiany skórnej. Specjalista wystawi receptę on-line i od razu będzie można rozpocząć leczenie.

Czerwone suche plamy na ciele

Czerwone suche plamy na ciele są częstym objawem alergii i mogą pojawić się w każdym wieku. Najczęściej występują u dzieci poniżej 5. roku życia. Ich przyczynami bywają alergia pokarmowa lub uczulenie na jakiś kosmetyk, ale też wysuszenie skóry, infekcje skórne i choroby skóry jak łuszczyca i bielactwo. Czerwone suche plamy na ciele są uciążliwe i czasami bolesne.

Do wysuszenia skóry mogą prowadzić kąpiele w gorącej wodzie czy ekspozycja na mocny wiatr. Z kolei infekcje skórne są zwykle spowodowane przez bakterie lub wirusy. Reakcję alergiczną wywołuje kontakt z substancjami chemicznymi lub produktami spożywczymi. Czerwone suche plamy mogą być także wynikiem egzemy, grzybicy skóry, łojotoku, odwodnienia. Jeśli są spowodowane przez alergię lub infekcję, powinny zniknąć po podjęciu odpowiedniego leczenia. Ale jeżeli plamy nie ustępują, mogą być oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych.

Czerwone plamy na ciele u dziecka

Czerwone plamy na ciele dziecka powinny stać się niepokojącym sygnałem dla rodziców. Niewykluczone, że ich przyczyną jest pokarm, substancje chemiczne albo lekarstwa. W każdym przypadku należy udać się do lekarza, który zbada malucha i zaleci odpowiednie środki lecznicze. Być może konieczna będzie dodatkowa wizyta u dermatologa lub alergologa.

Lekarze wyróżniają kilka rodzajów wysypek w zależności od wyglądu i lokalizacji zmian na ciele u dziecka. Mogą one obejmować całe ciało lub jego część. Wysypki dzielą się na alergiczne i zakaźne. O chorobie zakaźnej może świadczyć podwyższona temperatura ciała, a w przypadku wysypki bez gorączki nie można wykluczyć wysypki alergicznej.

Obowiązek szczepienia dzieci

Przebarwienia na ciele nie muszą oznaczać, że dziecko stało się ofiarą pasożytów (zakażenie glistą ludzką lub psią), ma różyczkę, szkarlatynę lub odrę. Wprawdzie istnieje obowiązek szczepień na różyczkę, ale część rodziców odmawia szczepienia swoich dzieci. Choroba ta objawia się wysypką z małymi, czerwonymi lub bladoróżowymi plamkami, które na początku pojawiają się za uszami, a następnie obejmują całe ciało.

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym mogą cierpieć na chorobę wirusową zwaną rumieniem zakaźnym, która rozpoczyna się czerwono-sinym rumieniem na twarzy, a w kolejnej fazie widać charakterystyczne girlandowate wykwity na rękach, nogach i tułowiu. To nie żart, że tak wyglądające przebarwienia na skórze dziecka są czasem nazywane najpiękniejszą z wysypek.

Czerwone plamy na ciele u dorosłych

W wielu przypadkach czerwonym zmianom na skórze towarzyszy świąd. Czerwone plamy na ciele swędzące i stopniowo zmieniające się w drobne krostki mogą być objawem rozwijającej się ospy wietrznej. Podobnie wyglądają odra czy rumień zakaźny. Czerwone swędzące plamy w pasie, na łokciach, pośladkach lub między palcami mogą być objawami choroby zakaźnej, czyli świerzbu.

Inną przyczyną czerwonych plam, które swędzą bywa wstrząs alergiczny, który może wywołać spożycie produktu, na który jesteśmy uczuleni, zażycie leku lub ukąszenie owada. Osoby, które są alergikami, powinny nosić przy sobie specjalnie przygotowany zestaw przeciwwstrząsowy.

Czerwone plamy na ciele nieswędzące

Jednak nawet na nieswędzące zmiany warto uważać, gdyż ich pojawienie się może sygnalizować poważne choroby. Czerwone plamy na ciele nieswędzące często występują u osób ze skórą naczynkową wrażliwą na stres, nieodpowiednio dobrane kosmetyki czy czynniki zewnętrzne (słońce, zmienna temperatura, wiatr).

Czerwone plamy nieswędzące mogą być związane z występowaniem rumienia dłoniowego, który obejmuje głównie kłębik, kłąb i opuszki palców. Takie czerwone plamy na ciele to często wynik zbyt dużego stężenia estrogenów. Rumień na dłoniach może być objawem schorzeń, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca lub dolegliwości wątroby.

Czerwone plamy na ciele po alkoholu

Wiele osób po spożyciu alkoholu obserwuje u siebie czerwone, nieswędzące zmiany na ciele. Najczęściej przebarwienia tego typu są wynikiem podwyższonego ciśnienia krwi, które po jakimś czasie wraca do normy, ale pozostawia po sobie czerwone plamy głównie w obrębie twarzy i dekoltu. W niektórych przypadkach zaczerwienienia na skórze po obfitej biesiadzie towarzyskiej są skutkiem nieumiejętności trawienia przez organizm składnika alkoholu, jakim jest aldehyd octowy. Lekarze tłumaczą, że ten element rozkładu etanolu odpowiada za zatrucie alkoholowe.