Uczulenie na słońce – jakie są objawy i jak sobie z nim radzić?

Czy na słońce można mieć alergię? Niestety, tak. Uczulenie objawia się zmianami skórnymi po kontakcie z promieniami słonecznymi, ale nie jest związane z nadmierną ekspozycją na promieniowanie. Mówiąc wprost, uczulenie na słońce może wystąpić u każdego, w każdym wieku. Czasem wystarczy kilkuminutowy kontakt ze słońcem, aby na skórze pojawił się rumień, a nawet grudki czy pęcherzyki. Jakie są domowe sposoby walki z wysypką po opalaniu? Czy maść na uczulenie słoneczne pomoże nam uratować wakacje? Perspektywa spędzenia urlopu w domu w obawie przed bolesnymi skutkami alergii może być koszmarem!

Uczulenie na słońce

Uczulenie na słońce jest rezultatem nieprawidłowych zmian zachodzących w skórze pod wpływem działania promieniowania UV. Objawy uczulenia mogą pojawić się w ciągu kilku minut lub nawet wielu godzin po ekspozycji na słońce. Występują zarówno w miejscach, które były eksponowane na światło słoneczne, jak i osłonięte przed bezpośrednim kontaktem. Zdaniem ekspertów, alergię na słońce ma nawet co dziesiąty Polak, przy czym odsetek ten jest wyższy u dzieci.

Alergia na słońce – objawy

Uczulenie na słońce może wystąpić u każdego. Na dolegliwość najbardziej narażone są jednak kobiety w wieku 15-35 lat, osoby o jasnej karnacji lub krewni osób, które zaobserwowały u siebie uczulenie na słońce. Na wystąpienie alergii podatni są także pacjenci przyjmujący niektóre antybiotyki lub inne lekarstwa. Lekarze podczas terapii antybiotykami zalecają unikać ekspozycji na światło słoneczne.

Alergia na słońce objawia się najczęściej wysypką na skórze w postaci małych, czerwonych wyprysków. Krosty od słońca pojawiają się zwykle w okolicach szyi, barków, ramion, nóg i podbicia stopy w ciągu 12 godzin od momentu wystawienia ciała na słońce, choć niekiedy czas ten wydłuża się nawet do 48 godzin. Reakcja alergiczna w postaci wysypki może przybierać formę pęcherzy z czasem przekształcających się w czerwone i suche bruzdy, które wyglądem przypominają egzemę.

Osoby z alergią na słońce mogą odczuwać ogólne osłabienie, bóle głowy i pieczenie skóry, mają dreszcze. Pojawiają się opuchlizna oraz przebarwienia skóry. Lekarze przypominają, że uczulenie na słońce łatwo pomylić z poparzeniem słonecznym. Udar słoneczny ma jednak poważniejsze objawy, jak mdłości, wymioty, a nawet utrata przytomności. W jednym i drugim przypadku nie można lekceważyć dolegliwości i najlepiej skontaktować się z lekarzem.

Uczulenie na słońce u dzieci

Uczulenie na słońce u dzieci objawia się bardzo podobnie jak u osób dorosłych. Jest to zwykle swędząca wysypka, czasem pęcherze na ciele. Skóra jest zaczerwieniona, mogą wystąpić na niej przebarwienia, a naskórek po pewnym czasie zaczyna się łuszczyć. Z powodu złego samopoczucia, świądu czy nawet bólu, jaki wywołuje wysypka, dziecko jest niespokojne i rozdrażnione.

W przypadkach alergii na słońce u starszych dzieci lekarze zalecają maści z cynkiem, a na łuszczący się naskórek środek z pantenolem. Doraźnie można podać dziecku wapno oraz witaminę D. Skóra dziecka jest znacznie cieńsza i bardziej delikatna niż u dorosłego człowieka, dlatego są one bardziej narażone na uczulenia po słońcu. Jeśli objawy uczulenia zauważyliśmy u niemowlęcia, obowiązkowo powinniśmy skontaktować się z pediatrą lub dermatologiem dziecięcym, który dobierze leki odpowiednie do wieku dziecka.

Maść na uczulenie słoneczne

Jeśli na ciele wystąpiła wysypka po słońcu, trzeba podjąć leczenie, gdyż alergia nie ustępuje samoistnie. Uczulenie nieleczone z czasem może się pogłębiać, dlatego wizyta u dermatologa jest nieunikniona. Lekarze zalecają maść na uczulenie skóry zawierającą cynk, która działa osuszająco na miejsce dotknięte zmianami. Gdy skóra łuszczy się po opalaniu, warto zastosować preparaty nawilżające.

Należy przyjmować wapno, które łagodzi objawy alergii oraz ma działanie odczulające. Jeżeli mamy jasną karnację lub w poprzednim sezonie pojawiły się objawy alergii, powinniśmy profilaktycznie stosować kremy z filtrami przeciw promieniom UVA i UVB (minimum 25, a u dzieci tzw. blocker). Prewencyjnie przez kontaktem ze słońcem należy przez co najmniej dwa tygodnie zażywać beta-karoten oraz selen.

Wysypka od słońca – domowe sposoby

Swędzącą wysypkę można łagodzić za pomocą domowych sposobów, do których należą m.in. kompresy z zsiadłego mleka na uczuloną okolicę na skórze. Idealnie sprawdzi się również schłodzony jogurt naturalny, kefir lub maślanka. Gdy pojawiała się wysypka po opalaniu, nasze babcie stosowały okłady z pokrojonego na plasterki lub utłuczonego na papkę zielonego ogórka. Delikatny sok z ogórka może przynieść ulgę dla zaczerwienionej skóry twarzy.

Współcześnie dermatolodzy zalecają napój z mleka kokosowego, które posiada właściwości neutralizujące negatywne skutki opalania. Szklanka napoju wypita po opalaniu pomaga odżywić skórę od środka. Aby nawilżyć skórę po kontakcie z promieniami słonecznymi, warto wcierać w swędzące miejsca nawilżający krem na uczulenie przeznaczony do cery atopowej.

Pokrzywka słoneczna

Jedną z chorób alergicznych typowych latem jest pokrzywka słoneczna zwana świetlną. Czerwone plamy i pęcherze powstałe pod wpływem słońca powodują uporczywe swędzenie przez kilka godzin, po czym znikają. U osób nadwrażliwych na promienie UVB pokrzywka pojawia się na dekolcie, rękach i nogach, czyli w miejscach, które najbardziej narażone są na działanie słońca.

U osób uczulonych na promienie UVA pokrzywka może wystąpić także w pochmurne dni, gdyż promienie przenikają przez szyby czy ubranie. W takich przypadkach pęcherze mogą pojawić na całym ciele. Leczenie polega głównie na maksymalnym ograniczeniu ekspozycji skóry na słońce. Aby złagodzić objawy uczulenia, stosuje się maść na pokrzywkę zawierającą silną antyhistaminę, która ma również właściwości znieczulające.