Czy wiesz jak myć włosy?

Wiele kobiet jest często zaskoczonych swoim stanem włosów, gdy mimo odpowiedniej dbałości lub podczas próby przejścia na naturalną pielęgnację odkrywają, że kondycja włosów się nie poprawia. Niektóre z nas, mimo ich częstego mycia zauważają znaczne przetłuszczenie u nasady lub nawet na końcach włosów. Sprawiają wrażenie ciężkich i zaniedbanych. Może to być wina źle dobranego szamponu, częstości mycia włosów lub też… niewłaściwego sposobu usuwania z nich z zanieczyszczeń. Szokujące, prawda? Pozornie prosta czynność, należąca do rutynowych, może się okazać przyczyną naszych problemów z niesfornymi włosami.

Geehairimages – Commons Wiki

Jeśli więc wydaje ci się, że wykorzystałaś już wszystkie możliwe sposoby, to warto zerknąć na poniższą metodę:

1. Rozczesywanie włosów przed myciem zabezpiecza przed ich plątaniem, co zniweluje tarcie i naruszanie delikatnej łuski.  Grzebień w dłoń i do dzieła!

2. Pierwsze płukanie powinno się odbyć z pomocą ciepłej wody, która rozchyli łuski włosa i pozwoli na dogłębne wniknięcie specyfików. Nie lejemy sobie wrzątku na głowę – to nic przyjemnego ani dla nas, ani dla naszych włosów.

3. Nie powinno nakładać się szamponu bezpośrednio na skórę głowy – gęsta mikstura często osiada na włosach, co może utrudniać jej dokładne spłukanie. Najprostszym sposobem jest roztarcie produktu w rękach dodając odrobinę wody, warto jednak, kiedy ma się więcej czasu, spróbować rozprowadzić go w kubeczku lub nawet pojemniku z pompką, która sama produkuje pianę.

4. Nasze włosy powinny być traktowane jak żywe istoty – dlatego wszelkie targanie nimi, drapanie skóry głowy i inne drastyczne zabiegi powinny zostać zaniechane na rzecz delikatnego masażu i rozprowadzania piany od cebulek aż po końce. Dzięki tym procedurom unikniemy kłopotliwego łupieżu, podrażnień, a co najważniejsze niszczenia zewnętrznej otoczki włosa.

5. Wiemy, jak ważne jest oszczędzanie wody, ale zróbmy sobie przysługę i zafundujmy naszej głowie solidny strumień – każda ilość szamponu, pozostawiona na włosach może spowodować poważne konsekwencje, prowadzące nawet do powstania uczulenia.

6. Kończąc tą 'żmudną’ czynność, włosy traktujemy chłodną wodą, by domknąć ich łuski. Ciekawą alternatywą są płukanki ziołowe dla włosów przetłuszczających się lub płukanki octowe, nadające im blask.

Jeśli codzienne mycie włosów nie wpływa korzystnie na ich stan, zaleca się użycie odżywki zamiast szamponu. Świetnie sprawdza się to w przypadku osób, posiadających włosy kręcone i przesuszone. Postępowanie jest praktycznie takie samo jak w przypadku standardowego użycia maski,  jednak poprzedzone jest masażem skalpu, aby składniki odżywcze mogły zostać wchłonięte.

Prawdziwym hitem w świecie internetu okazała się tzw. metoda OMO. Skrót pochodzi od połączonych terminów „Odżywka – Mycie – Odżywka”  i jak łatwo się domyślić, procedura zawarta jest w 3 krokach: pierwszym jest nałożenie lekkiej, nieobciążającej odżywki na całej długości włosów lub olejku. Kolejny krok to aplikacja szamponu jedynie na skórę głowy, połączona z subtelnym masażem. Po spłukaniu produktów przystępujemy do trzeciego etapu OMO – w tym przypadku odżywka powinna być bogatsza i gęstsza. Czas, w którym trzymamy odżywkę na głowie jest uzależniony tylko i wyłącznie od naszych upodobań :). Po wszystkim włosy dokładnie spłukujemy.

Stan naszych włosów uzależniony jest w znacznej mierze od produktów, które użyjemy. Tak więc warto pamiętać, że włosy przetłuszczające się polubią specyfiki, które w swoim składzie zawierają glinkę, ekstrakty cytrusowe oraz naturalne mydła (takie jak Aleppo). Na wrażliwej skórze głowy świetnie sprawdzi się aloes, olejek sandałowy, wyciąg z mango lub wyciąg z awokado. Jeśli problemem jest nadmierne przesuszenie, włosy pokochają maski i szampony zawierające proteiny pszenicy, proteiny mleczne, wyciąg z jagód Acai, masło shea lub olejek migdałowy. Nadmierne przeciążenie zniwelują produkty z dodatkiem propolisu kwiatowego, a wypadaniu pomoże zapobiegać papryczka chilli, mięta i łopian.

[ps_product_list id_product=357 p=1 tpl=product-list-blog.tpl] [ps_product_list id_product=531 p=1 tpl=product-list-blog.tpl] [ps_product_list id_product=1369 p=1 tpl=product-list-blog.tpl] [ps_product_list id_product=899 p=1 tpl=product-list-blog.tpl]

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Click to access the login or register cheese