Sposób na przetłuszczające się włosy

Przetłuszczające się włosy – czy z tym można sobie poradzić?

Pixabay

Dziś coraz więcej osób cierpi z powodu tej uporczywej dolegliwości. Kilkadziesiąt lat temu standardem było mycie włosów raz w tygodniu, co dziś niektórym z nas wydaje się to nie do pomyślenia. W przeciwieństwie do naszych prababek, w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z dużym zanieczyszczeniem powietrza oraz silnymi detergentami, a to wszystko niekorzystnie wpływa na naszą skórę głowy.

Istnieją dwie przyczyny przetłuszczania się włosów: niewłaściwa pielęgnacja oraz… geny. O ile z tą pierwszą możemy sobie jakoś poradzić, o tyle z tą drugą walczyć się nie da. Jeśli nie wiemy więc, co jest przyczyną przetłuszczania się naszych włosów, zacznijmy od wyeliminowania niewłaściwych nawyków.

Kwestią sporną jest to, czy włosy przetłuszczające się należy myć często, czy wręcz przeciwnie – jak najrzadziej. Jeżeli naprawdę tego potrzebują – trzeba myć je codziennie, ponieważ nadmierna ilość łoju na skórze głowy to prosta droga do łupieżu i wypadających włosów. Jeżeli jednak nasze włosy nie przetłuszczają się tak mocno i na drugi dzień nie wyglądają źle, należy się z tym wstrzymać.

Przede wszystkim zmieńmy szampon na delikatny. Ten, który zawiera silne detergenty (takie jak SLS) będzie podrażniał oraz nadmiernie wysuszał naszą skórę, co w konsekwencji prowadzi do większego wydzielania sebum. Włosy należy myć delikatnie, bez niepotrzebnego tarcia, które osłabia cebulki włosów oraz pobudza gruczoły łojowe do nadmiernej aktywności. Po umyciu ich, ręcznika na głowie nie należy trzymać zbyt długo. Dużo zdrowiej będzie, jeżeli pozwolimy im wyschnąć naturalnie lub ewentualnie wysuszymy je chłodnym nawiewem suszarki.

Osoby posiadające tego rodzaju włosy nie powinny stosować ciężkich odżywek z dużą ilością sylikonów w składzie, ponieważ będą one nadmiernie obciążać włosy, przez co będą wyglądały one nieestetycznie.

Pamiętajmy również o stosowaniu preparatów, które hamują przetłuszczanie się włosów. Pomocne będą tu różnego rodzaju glinki, indyjskie zioła oraz kosmetyki zawierające wyciągi z ziół takich jak pokrzywa czy łopian.
Ciekawym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest również olejowanie włosów. Obszerniejszy wpis na ten temat ukaże się wkrótce 🙂

Delikatne szampony nie wysuszające włosów:
Maska do włosów Amla – Hesh

Dodaj komentarz