Sposób na piękną skórę – za darmo!

Chwytliwy tytuł, prawda? 🙂 I faktycznie – istnieją sposoby na to, by upiększyć się za darmo, bez udziału kosmetyków, ekologicznych produktów spożywczych i w dodatku w przyjemny i bezpieczny sposób. Chodzi tutaj mianowicie o sen.

Zacznijmy od podstaw. Na nasz sen składają się fazy nREM i REM. Występują cyklicznie, do 4-5 razy w przeciągu 7-8 godzin snu. Faza nREM trwa od 80 do 100 minut, natomiast REM jedynie 15 minut.

Faza nREM:

  • To faza rozpoczynająca się po zaśnięciu, przygotowuje mózg do marzeń sennych. Nasz oddech wyrównuje się, zmniejsza się ciśnienie krwi oraz napięcie mięśni. Do naszego organizmu zostaje wydzielony hormon wzrostu i to właśnie wtedy nasze komórki przystępują do regeneracji i odnowy.

Faza REM:

  • Konieczna do całkowitego wypoczynku. Wchodzimy w stan paraliżu sennego, kiedy całe nasze ciało zostaje unieruchomione przez nasz mózg, dzięki czemu nie realizujemy tego, co się nam śni, w rzeczywistości. Oprócz tego pozwala nam zapamiętać informacje, które przyswoiliśmy w ciągu dnia.

Aby nasz organizm najpełniej skorzystał ze snu, musimy zadbać o sprzyjające warunki. Należy przede wszystkim przewietrzyć pokój i odciąć dopływ światła. Dotleniona skóra szybciej się regeneruje. Wszelkie urządzenia, takie jak lampka nocna, włączony telewizor lub komputer jedynie zakłócają przebieg snu. W niekorzystnych warunkach często nie dochodzi do fazy REM – wyniku tego czujemy się zmęczeni nawet, jeśli przespaliśmy zalecaną ilość godzin (7-8 h).

Przespanie całej nocy gwarantuje nam pięknie wyglądającą, zdrową i promienną skórę. Nie tylko będziemy czuć się wypoczęci i nasze samopoczucie znacznie się poprawi, ale również skorzysta na tym nasz wygląd. Sen reguluje procesy komórkowe, podnosi odporność i spowalnia procesy starzenia (działa jak przeciwutleniacz ze względu na wydzielanie melatoniny). Najbardziej aktywne procesy odnowy zachodzą między godziną 23, a 4 rano.

Deprywacja snu prowadzi do wystąpienia urojeń i omamów, a nasilające się epizody bezsenności do chorób psychicznych, skrajnego wyczerpania i w efekcie – śmierci. Dodatkowo wykazano, że 7-8 godzin snu dziennie przynosi korzyści dla osób dbających o sylwetkę – brak snu wyzwala w organizmie hormony apetytu (leptynę i grelinę) oraz stresu (kortyzol), które wyzwalają u nas uczucie głodu. Ponadto możemy zaobserwować spowolnienie przemiany materii – organizm zamiast spalać kalorie, magazynuje je w celu wykorzystania energii do przeżycia.

Tak więc – śpijmy na zdrowie!

2 odpowiedzi

  1. Sen ma duże znaczenie nie tylko dla pięknej skóry, lecz dla całego organizmu. W czasie snu następuje regeneracja wszystkich komórek ciała. Dodatkowo organizm utrwala wszystkie bodźce odbierane w ciągu dnia. Tylko w czasie snu uwalniany jest hormon wzrostu, o czym należy pamiętać w przypadku dzieci.

Dodaj komentarz