Rozszerzone i zatkane pory? Pożegnaj się z nimi stosując odpowiednie kremy do twarzy i pielęgnację

WikiCommons

Oprócz ciemnych cieni pod oczami w stylu zombie, pryszczy i zmarszczek ostatnią troską kobiet stają się rozszerzone i zatkane pory. Wiadomo, im mniejsze pory, tym lepiej – skóra wygląda wtedy młodo i świeżo. Zwężone pory lepiej odbijają światło, a to nadaje twarzy młodości, świeżości i zdrowia. Jakie są sposoby na zmniejszenie powiększonych porów?

Może się nam wydawać, że osoby o suchej skórze nie muszą martwić się kwestią rozszerzonych porów, jednak nie jest to prawda. Chociaż rzeczywiście przy cerze normalnej i suchej istnieje tendencja do posiadania mniejszych porów niż przy cerze tłustej i mieszanej, to jednak osoby z takim rodzajem cery mogą mieć skłonność do problemów z rozszerzonymi porami. Sucha skóra i zatkane pory idą w parze. Odpowiednia pielęgnacja cery i zmiana produktów, jakich używamy pomoże odblokować pory i sprawi, że skóra będzie mniej sucha.

Jak powstają rozszerzone i zatkane pory?

Osoby z tłustą cerą mają nadaktywne gruczoły łojowe. Wytwarzają one sebum na całym ciele, nie tylko na stopach, dłoniach, ale również na twarzy, szyi, klatce piersiowej i plecach. Najaktywniejsze są na nosie i policzkach, mniej aktywne na brodzie i czole. U niektórych produkcja sebum jest większa, jednak istnieją pewne czynniki, które mają na to wpływ.

Wiek ma znaczenie

Kobiety przechodzą zmiany hormonalne podczas dojrzewania, ciąży i menopauzy. Wtedy to powiększają się pory. Rodzaj skóry może zmienić się z wiekiem, może być efektem czynników środowiska, genetyki, odżywiania, stresu czy problemów zdrowotnych. Jeśli jesteś genetycznie predysponowana do rozszerzonych porów, popraw codzienną pielęgnację tak, by zapobiegać raczej niż leczyć.

Czyste, zdrowe pory to zdrowa skóra. Zanieczyszczenia i sebum na twarzy zbierają się wokół nich, jeśli je zatkają wywołuje to nadmiar łoju i martwych komórek w mieszkach włosowych. Jest to dobra pożywka dla bakterii, które kumulują się i wywołują stan zapalny prowadzący do trądziku. Cera dojrzała z rozszerzonymi porami potrzebuje złuszczania kilku rodzajów, by wygładzić powierzchnię skóry.

Oto kilka rad:

–          Nie wyciskaj pryszczy, bo to tylko może rozprzestrzenić infekcję i sprawi, że skóra będzie wyglądała jeszcze gorzej

–          Unikaj używania silnych substancji ścierających i stosowania mydła, może to jeszcze bardziej rozszerzyć pory i wywołać trądzik

–          Dbaj o usuwanie nadmiaru olejów i sebum – to sprawia, że pory są czyste i zdrowe

–          Używaj kremów i toników wzbogaconych alfa hydroksykwasami AHA, regulują kwasowość naskórka nie wzmagając lśnienia skóry

–          Używaj substancji złuszczających z retinolem, tak by usunąć martwy naskórek, który kumuluje się wokół porów

–          Chroń skórę przed słońcem, a zminimalizujesz rozszerzanie się porów

–          Masuj obszar twarzy z rozszerzonymi porami kostką lodu, pomaga to je zmniejszać

–          Obecność zanieczyszczeń i łoju sprawia, że pory są widoczne dlatego oczyszczaj skórę jak najczęściej

–          Zawsze pamiętaj o umyciu twarzy przed snem, pozwala to skórze oddychać.

Mity

Jeśli wierzysz, że mycie twarzy wodą z mydłem kilka razy dziennie pomoże, mylisz się. Zostaje wtedy zaburzone pH skóry, przez nadmierne użycie skrubów i mydeł czyszczących, spowodowane jest to składem i właściwościami mydła. Mydła pozbawiają skórę naturalnego nawilżenia i narażają na atak bakterii, co może wywoływać trądzik.

Szybka pomoc

Dla cery normalnej i suchej:

Zrób pastę z 2 łyżeczek zsiadłego mleka lub jogurtu i 1 łyżeczki mąki z ciecierzycy. Zmieszaj i wstaw do lodówki, nałóż chłodną papkę na 20 minut i zmyj zimną wodą. Stosuj dwa razy w tygodniu, by zmniejszyć pory.

Zmieszaj sok z pomidorów z miodem, pozostaw na twarzy przez 10 minut, a następnie zmyj.

Do cery tłustej:

Glinka Multani Mati jest doskonałym sposobem na rozszerzone pory na twarzy. Zmieszaj ją z woda różaną, by uzyskać konsystencję pasty. Nałóż cienką warstwą na twarz i pozostaw do wyschnięcia. Maseczka ta może wysuszyć cerę, więc nie należy przetrzymywać jej zbyt długo na skórze.

Zmieszaj 2 łyżeczki płatków owsianych, 2 łyżeczki soku z cytryny i 1 białko. Mieszankę konsystencji pasty nałóż na twarz i pozostaw na 30 minut. Zmyj zimną wodą i delikatnie pocieraj twarz zmywając ją. Dla uzyskanie najlepszych efektów, stosuj 2 razy w tygodniu.

Zmieszaj wodę różaną z sokiem z ogórka w równych proporcjach i nałóż na twarz po umyciu. Zmyj po 15 minutach czysta wodą.

Scruby

Zmieszaj mąkę ryżową z wodą różaną i używaj jako peeling.

Sucha i sproszkowana skórka z pomarańczy lub cytryn dodawana do maseczek i skrubów będzie mieć dobre działanie.

Kosmetyki idealne do cery z rozszerzonymi porami:
[ps_product_list id_product=2308 p=1 tpl=product-list-blog.tpl][ps_product_list id_product=4840 p=1 tpl=product-list-blog.tpl][ps_product_list id_product=5373 p=1 tpl=product-list-blog.tpl]

[ps_product_list id_product=154 p=1 tpl=product-list-blog.tpl][ps_product_list id_product=1084 p=1 tpl=product-list-blog.tpl]

3 odpowiedzi

Dodaj komentarz