Peeling peelingowi nierówny. Peeling to dla naszej skóry prawdziwy prezent – pomoże jej odzyskać nie tylko gładkość, ale i blask. Warto wykonywać go regularnie, ponieważ przesuszona i szorstka skóra nie tylko nie wygląda dobrze, ale również zmniejsza wchłanianie składników odżywczych zawartych w kremach.
Peeling najczęściej kojarzy się nam z mechanicznym złuszczaniem martwego naskórka. Tak naprawdę to tylko jeden z jego rodzajów. Jakie są pozostałe?
Peelingi ogólnie dzielimy na:
– mechaniczne, czyli takie które jak sama nazwa wskazuje, w mechaniczny sposób złuszczają naskórek
– chemiczne – z wykorzystaniem kwasów owocowych, np. AHA
– enzymatyczne – wykorzystujące enzymy, które rozpuszczają naskórek
– fizyczne – np. krioterapia
– ziołowe – wykonywane za pomocą ziół, które wywołują przekrwienie skóry i w efekcie jej złuszczanie
– gommage – czyli coś pośredniego pomiędzy peelingiem mechanicznym a enzymatycznym
A które z nich możemy wykonać w domowym zaciszu?
Scrub
To chyba jedna z najbardziej znanych postaci peelingu, która polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka. W jego skład wchodzi substancja ścierająca, która w zależności od wielkości ziaren może być grubo- lub drobnoziarnista. Najczęściej jest to cukier czy sól morska, ale również mogą to być drobno zmielone orzechy, migdały, sproszkowany koralowiec, pestki moreli czy brzoskwiń. Bazę może stanowić oliwa z oliwek czy jakikolwiek inny olej, np. macadamia, olej arganowy czy winogronowy.
Gommage
Często określany jako „ścieranie gumką”. Jest o wiele delikatniejszy od scrubu, dlatego jest polecany dla skóry naczynkowej, wrażliwej czy skłonnej do alergii.
Peel off
Najczęściej ma postać przeźroczystego żelu, który po nałożeniu na twarz zasycha i tworzy na niej cienką błonę. Po kilkunastu minutach można ją w całości ściągnąć. Polecany dla skóry wrażliwej.
Peeling enzymatyczny
Działa równie skutecznie co scrub, jednak nie zawiera złuszczających drobinek, lecz enzymy, np. kwasy owocowe, które po prostu rozpuszczają martwe komórki. Często zawiera również kwas salicylowy czy glikolowy. Może podrażniać delikatną i alergiczną skórę.