Pielęgnacja i makijaż odmładzający skórę

jak dbać o młodą cere

Niezależnie od wieku i płci wiele osób chce mieć promienną cerę, ale upływ czasu, niezdrowy tryb życia i siła grawitacji nie sprzyjają zachowaniu młodego wyglądu. Jest kilka prostych i skutecznych sposobów, które mogą pomóc odzyskać wizualne wrażenie młodości. Do najważniejszych należą dieta bogata w witaminy i minerały, nawadnianie organizmu oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków. Co trzeba robić, aby młodo wyglądać?

Procesy starzenia to zakodowane w DNA człowieka procesy fizjologiczne, które zaczynają przyspieszać w wieku 25-30 lat. Z wiekiem na twarzy przybywa drobnych zmarszczek, a skóra traci młodzieńczy wigor, jędrność i sprężystość. Pod oczami pojawiają się cienie, zaś cera nabiera ziemistego koloru.

Jak odmłodzić skórę

Skóra jest największym organem człowieka, gdyż stanowi ok. 16 proc. masy ciała. To na niej obserwujemy pierwsze oznaki starzenia, które polega na spowolnieniu procesów regeneracyjnych komórek oraz ich aktywności biologicznej. Pielęgnacja spowalniająca starzenie się skóry powinna zaczynać się na długo przed pojawieniem się pierwszych zmarszczek. Na tym etapie najważniejszy jest zdrowy tryb życia, na który składa się  urozmaicona dieta, regularna aktywność fizyczna oraz redukcja skutków stresu.

Naturalne procesy starzenia przyspieszają m.in. niewłaściwa pielęgnacja, zanieczyszczenia środowiska i częsta ekspozycja na promieniowanie UV. Stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyków lub wybór składników nieprawidłowo dobranych do skóry może osłabić barierę skórną i przyczynić się do przyspieszenia starzenia.

Jaka pielęgnacja odmładza skórę

Nasza dieta powinna być bogata w składniki odżywcze, które wpływają na zdrowie skóry. Ich źródłem są warzywa i owoce (bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze; szczególnie polecane są jagody, pomarańcze, kiwi, brokuły, szpinak czy marchew), białko (kurczak, indyk, ryby, jajka, ciecierzyca, soczewica, fasola), oleje roślinne (oliwa, olej lniany, orzechy, awokado, tłuste ryby: łosoś, makrela, sardynki), brązowy ryż, pełnoziarnisty makaron, chleb razowy, kasze (dostarczają błonnika i witamin z grupy B).

Cenne dla naszej skóry są probiotyki, czyli jogurty naturalne, kefir, kiszonki czy kombucha, które pomagają utrzymać równowagę flory bakteryjnej jelit, co ma pozytywny wpływ na kondycję skóry. Równie ważne są produkty bogate w witaminę E (migdały, nasiona słonecznika, orzechy laskowe, szpinak), która pomaga w walce z wolnymi rodnikami i chroni przed uszkodzeniami. Należy unikać przetworzonej żywności, fast-foodów, alkoholu i napojów słodzonych, które mogą negatywnie wpłynąć na sprężystość skóry.

Co stosować na młodszą skórę

Najlepszą terapią przeciwstarzeniową jest codzienna ochrona przeciwsłoneczna. Badania naukowe potwierdzają, że celem wzmocnienia ochrony UV, w pielęgnacji należy stosować antyoksydanty, czyli substancje zwalczające wolne rodniki tlenowe, które przyspieszają starzenie skóry. Do najpopularniejszych antyoksydantów należą witaminy C i E, resweratrol, koenzym Q10, kwas ferulowy i B-karoten.

Dodatkowo w pielęgnacji skóry twarzy po 25. roku życia poleca się stosowanie takich substancji aktywnych, jak kwas hialuronowy, kwas migdałowy oraz kwas glikolowy. Za najlepsze produkty przeciwstarzeniowe uznawane są kosmetyki z retinolem. Retinoidy najlepiej sprawdzają się w pielęgnacji cery dojrzałej, ale można je stosować także prewencyjnie na młodej skórze. Ważne jest, aby zaczynać od najniższych stężeń, aby uniknąć podrażnień.

Jak odmłodzić twarz

Skórę twarzy możesz odmłodzić przez wprowadzenie do codziennej pielęgnacji kosmetyków, które pomogą nawilżyć, odżywić i zregenerować naskórek. Systematyczne stosowanie kremów, serum czy maseczek dostosowanych do potrzeb cery pozwoli na stopniowe poprawienie jej wyglądu i przywrócenie młodzieńczego blasku. Powinny one zawierać kolagen, peptydy, kwas hialuronowy, witaminę C i retinol.

Substancje te zwiększają elastyczność skóry, redukują zmarszczki oraz wyrównują koloryt cery. Należy dbać o nawilżenie skóry, gdyż jest ona wtedy mniej podatna na powstawanie oznak starzenia. Pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody, co wpłynie na ogólną kondycję organizmu. Warto stosować kosmetyki zawierające glicerynę, ceramidy i skwalan, które zatrzymują wodę w naskórku, zapewniając mu właściwy poziom nawodnienia.

Młodszy i zdrowszy wygląd twarzy uzyskasz dzięki regularnym ćwiczeniom mięśni, przez co dostarczysz skórze więcej tlenu i składników odżywczych. Ćwiczenia mimiczne możesz wykonywać samodzielnie przez kilka minut dziennie. Pomocne są też delikatne masaże twarzy, co pobudzi krążenie i przyczyni się do efektu odmłodzenia.

Jak odmłodzić twarz makijażem

Aby odmłodzić się makijażem, możemy zacząć od brwi. Trzeba je delikatnie podkreślić, żeby zachować ich naturalny wygląd. Brwi nie powinny być zbyt ciemne, gdyż w takim przypadku dodają lat. Odpowiednio wyregulowane woskiem lub pęsetą mogą nadać twarzy piękny wygląd.

Doskonały sposobem na odmłodzenie się makijażem jest róż imitujący naturalne rumieńce. Możemy wybrać róże w kremie, aby dawały przy okazji efekt nawilżenia. Niektóre panie preferują malowanie policzków na wysokości źrenic oraz lekkie muśnięcie różem nosa nieco powyżej połowy jego długości. Nos malujemy tym samym różem, który malowałyśmy policzki.

Wizażystki doradzają delikatnie pomalowane usta szminką w kolorze czerwieni wargowej lub różową pomadką oraz nabłyszczenie ust błyszczykiem lub pomadką nawilżającą. Drogie panie, odmłodzą nas długie rzęsy! Można je nieco podnieść makijażem bądź wydłużyć odżywką. Możliwe jest przedłużenie rzęs lub ich doklejenie u kosmetyczki. Najlepiej wykorzystać w tym celu kępki, przyklejając je w zewnętrznych kącikach linii rzęs.