Święta Bożego Narodzenia to czas, gdy używamy go wyjątkowo często. Dzięki niemu świąteczny piernik doskonale pachnie, a w całym domu rozchodzi się jego zniewalający zapach. Cynamon to jednak nie tylko przyprawa, ale również składnik kosmetyków, a nawet leków.
Legenda głosi, że cynamon odkryto dzięki egzotycznym ptakom, które budowały sobie gniazda ze wspaniale pachnących gałązek, przynoszonym z nieznanych krain. Ciekawscy ludzie podstępem wykradli im gałązki cynamonowca i tak stały się one jedną z najbardziej znanych przypraw na świecie.
W Cejlonie, bo stamtąd pochodzi cynamon, znano i używano go od wieków. Indyjskie kobiety stosowały go nie tylko jako przyprawę, lecz również jako lek ponieważ między innymi ma właściwości zmniejszające dolegliwości ze strony układy pokarmowego. Wierzono, że jest pokarmem bogów oraz odpędza złe duchy i choroby. Noszenie woreczka ze zmieloną korą cynamonowca miało przynieść zdrowie i wszelką pomyślność.
Współcześnie wiadomo, że aldehyd cynamonowy, który wchodzi w jego skład jest pomocny osobom chorującym na cukrzycę oraz zmniejsza krzepliwość krwi, dzięki czemu ryzyko zakrzepu staje się mniejsze. Przyspiesza gojenie się ran, zmniejsza stany zapalne, leczy choroby układu pokarmowego oraz wzmacnia odporność. Cynamonowy olejek działa uspokajająco, rozgrzewa, relaksuje, jak również poprawia pamięć i wzmacnia układ nerwowy.
Dzięki swojemu rozgrzewającemu działaniu, jest powszechnie stosowany w kosmetykach antycellulitowych. Ujędrnia skórę, poprawia jej napięcie i elastyczność oraz polepsza mikrokrążenie. Jest silnym antyoksydantem, przez co spowalnia proces starzenia się skóry.
Ma również wyjątkowe działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, rozjaśnia cerę oraz zapobiega przebarwieniom, dlatego jest często stosowany w kosmetykach przeznaczonych dla osób borykających się z trądzikiem. Hamuje rozwój bakterii tak skutecznie, że jest stosowany nawet jako naturalny konserwant.
Organiczne kadzidełko
Jeżeli chcemy, aby w domu unosił się wspaniały zapach cynamonu, wsypmy jego odrobinę na spodek, a następnie podpalmy. Gdy zechcemy zgasić kadzidełko, wystarczy zalać je wodą.
Maseczka cynamonowa
Łyżeczkę cynamonu należy zmieszać z łyżką miodu i włożyć na noc do lodówki. Następnego dnia nałożyć maseczkę na twarz i poczekać 15 minut. Zmniejszy ona stany zapalne i ropne wykwity oraz lekko rozjaśni cerę. Uwaga: osoby ze skłonnością do pękających naczynek powinny zachować ostrożność, ponieważ maseczka silnie rozgrzewa skórę.
Krem do ust
Zwykłe masło shea zmieszaj z kilkoma kroplami olejku cynamonowego i nałóż na usta. Rozgrzewający cynamon sprawi, że nabiorą one koloru oraz staną się pełniejsze.
Naturalna pasta do zębów
2,5 łyżeczki sody oczyszczonej należy zmieszać z łyżeczką cynamonu i odrobiną wody. Pasta ta wybieli zęby oraz odświeży oddech.
Płukanka do włosów
Łyżkę cynamonu zalać 2 niepełnymi szklankami dobrze ciepłej wody i całością spłukać włosy po myciu. Staną się gładkie, błyszczące oraz pełne objętości.
Peeling dla suchych dłoni
Odrobinę cynamonu, oliwy z oliwek oraz cukru należy zmieszać tak, aby uzyskać gęstą pastę, a następnie wcierać w dłonie przez kilka minut i spłukać. Ten zabieg usunie martwy naskórek oraz nawilży naszą skórę.