Wysypka odpieluszkowa lub odpieluszkowe odparzenie skóry to najprawdopodobniej najpopularniejsze schorzenie u dzieci, pojawia się zwłaszcza pomiędzy 9 a 12 miesiącem życia. Prędzej czy później zdejmiesz pieluszkę, a Twoim oczom ukaże się piekąca, czerwona pupa. I dzieje się tak niezależnie od rodzaju używanych pieluch.
Jak wygląda takie piekące odparzenie skóry?
Będziesz doskonale wiedzieć, gdy tylko twój bobas zacznie cierpieć. Skóra na pupie wygląda na zaczerwienioną i bolącą w tych obszarach, gdzie miała kontakt z pieluszką. Wysypka może objąć genitalia, fałdki na udach i pupę. Zainfekowany obszar może być albo suchy albo wilgotny, może delikatnie błyszczeć, mieć widoczne grudki.
Jeśli nie uda się zaleczyć takiej zwykłej infekcji, może się przeistoczyć w coś bardziej poważnego np.:
– drożdżowe zapalenie takie jak grzybica lub kandydoza. Jest bardziej prawdopodobna jeśli dziecko właśnie zażywa antybiotyki. Zakażenie takie zaczyna się małymi czerwonymi krostkami, które mnożą się i tworzą zbite plamy,
– infekcja bakteryjna – dziecko może mieć temperaturę, a infekcja wywołać żółtawe krostki wypełnione ropą.
Co wywołuje wysypkę?
Głównym powodem wysypki jest wilgoć pochodząca z zawartości pieluszki. Maluchy często robią siku i kupę. Nawet najbardziej chłonna pieluszka pozostawi na delikatnej niemowlęcej pupie jakąś wilgoć. Skóra wtedy z trudem tworzy barierę ochronną i staje się podrażniona.
Dziecko, które zostało w brudnej pieluszce zbyt długo może złapać zapalenie, ale zdarza się to również dzieciom z delikatną skórą, niezależnie od częstotliwości zmieniania pieluszek. Połączenie kupy i siku może podrażniać wyjątkowo mocno, zwłaszcza jeśli jest to biegunka, ponieważ kupka pokrywa wtedy większy obszar pupy i zawiera więcej wody niż normalnie.
Wysypka może być również reakcją pupy na kontakt z jakimś alergenem. Wtedy zapalenie jest alergicznym, jednak rzadko się przydarza – przeważnie wtedy, kiedy zmieniamy rodzaj pieluszek albo przerzucamy się na inne kosmetyki lub chusteczki.
Jak leczyć zapalenie?
Wysypka odpowiednio potraktowana powinna zniknąć po maksymalnie 3-4 dniach. Oto kilka sposobów:
– zmieniaj często pieluszkę, by pupa była jak najbardziej sucha,
– myj pupę niemowlaka często – używaj chusteczek bezzapachowych i bez alkoholu lub łagodnego mydła nawilżającego, dobrze wysusz skórę pupy,
– jak najczęściej pozwalaj dziecku leżeć, raczkować bez pieluszki, pozwalając na dostęp powietrza do skóry,
– przed ubraniem pieluszki nałóż cienką warstwę kremu ochronnego lub maści, stworzy on warstwę chroniącą skórę,
– jedna kąpiel w ciągu dnia powinna wystarczyć – użyj do tego żelu myjącego o neutralnym pH lub dodaj do kąpieli emolient,
– wybierz pieluszki jak najbardziej wchłaniające wilgoć, jednorazowe będą lepsze niż te wielokrotnego użytku.
Wysypka zaleczona – co dalej?
Wysypka powinna zniknąć po 3-4 dniach domowej terapii, jeśli jednak tak się nie stanie lub stan skóry dziecka pogorszy się, zgłoś się do lekarza. Wysypka mogła przerodzić się w bakteryjne lub grzybicze zapalenie.
W przypadku zapalenia grzybiczego nakładanie maści lub kremów ochronnych może sprawę tylko pogorszyć. Wtedy lekarz może przepisać maść przeciwgrzybiczną lub antybiotyki – jeśli to bakteryjna wysypka.
Jak zapobiegać wysypkom i odparzeniom u niemowląt?
Najlepszą ochroną przed odparzeniami jest sucha pupa, jak to osiągnąć:
– jak najczęściej pozwalaj dziecku hasać bez pieluszki, bo to właśnie ona jest główną przyczyną problemu,
– zmieniaj pieluszkę regularnie,
– nie używaj pudru – może wywoływać otarcia i podrażniać skórę niemowlaka,
– używaj dobrych kremów o jak najdelikatniejszym składzie, by długo stanowiły barierę ochronną i broniły skórę dziecka przed wilgocią.
Zdjecie: Pinterest