OCM, czyli Oil Cleansing Method to metoda pielęgnacji skóry zawierająca w sobie jednocześnie demakijaż, delikatne złuszczanie naskórka oraz głębokie oczyszczenie skóry, dzięki czemu staje się ona jaśniejsza, gładsza i bardziej promienna.
Jest ona stosowana przede wszystkim przez Japonki, które są powszechnie znane z pięknej i młodo wyglądającej skóry. Metoda ta opiera się na podstawowym założeniu – podobne rozpuszcza podobne, czyli olej rozpuszcza olej. Nasze sebum zawiera tłuszcz, dlatego właśnie wbrew pozorom najskuteczniej odtłuszczać naszą skórę będzie właśnie on. Nie należy równocześnie stosować żadnych pianek czy żeli do mycia twarzy, ponieważ pozbawiają one naszą skórę warstwy ochronnej, przez co zaburzają jej naturalne pH. Właśnie dlatego ta metoda jest polecana dla osób borykających się z problemem wrażliwej czy też trądzikowej skóry.
Jaki olej wybrać?
Podstawą tej metody jest stosowanie mieszanki olejów: oleju rycynowego oraz jednego lub kilku olejów bazowych. Olejek rycynowy jest znany ze swojego oczyszczającego, wręcz „wyłapującego brud” działania oraz ogranicza łojotok, dlatego to właśnie on gra w mieszance OCM główną rolę.
Olejki bazowe warto dobrać w zależności od typu posiadanej skóry:
dla skóry suchej – olejk arganowy, winogronowy, ze słodkich migdałów, różany, awokado, jojoba, z kiełków pszenicy, oliwa z oliwek
dla skóry normalnej – oliwa z oliwek, olej winogronowy, olej ryżowy
dla skóry trądzikowej – olejek z krokosza, olej winogronowy, olej tamanu
dla skóry tłustej – olej jojoba, winogronowy, z konopii
Można również użyć gotowej mieszanki olejów, np. olejku do twarzy z białą lilią lub z różą Ważne jest, aby gotowe mieszanki nie zawierały parafiny, która zapycha i zatyka pory skóry.
Proporcje oleju rycynowego do pozostałych olejów również ustala się w zależności od typu skóry:
skóra normalna : 80% olejów bazowych + 20% olejku rycynowego
skóra sucha: 90% olejów bazowych + 10% olejku rycynowego
skóra tłusta: 70% olejów bazowych + 30% olejku rycynowego
Różnice w proporcjach wynikają z tego, że olej rycynowy ma duże powinowactwo do naszego sebum, dlatego zastosowanie dużej jego ilości w przypadku skóry suchej spowoduje, że będzie ona wytwarzała jeszcze mniej swojego sebum, co spotęguje jej wysuszenie. Natomiast w przypadku skóry tłustej możemy pozwolić sobie na zwiększenie jego ilości, dzięki czemu skutecznie ograniczymy łojotok.
Jak wykonać demakijaż metodą OCM?
Wykonujemy go wieczorem, bez wcześniejszego używania jakiekolwiek kosmetyków do demakijażu. Wcześniej należy przygotować mieszankę olejów oraz zaopatrzyć się w miękką szmatkę lub mały ręczniczek (najlepiej, gdy jest wykonany z muślinu, bawełny lub frotte).
Rozetrzyj olejek w dłoniach i nałóż na skórę. Masuj całą twarz, w taki sposób, jakbyś zmywała ją wodą. Najbardziej skup się na strefach, gdzie występuje najwięcej zanieczyszczeń. Zrób również staranny demakijaż oczu. OCM jest w stanie dokładnie usunąć nawet wodoodporny tusz do rzęs!
Zmocz ręcznik w bardzo ciepłej wodzie, a następnie przyłóż go do twarzy, lekko dociskając. Wyższa temperatura sprawi, że pory skóry się rozszerzą i łatwiej oddadzą wszelki brud.
Poczekaj, aż ręcznik wystygnie, a następnie wypłucz go i powtórz całą czynność jeszcze kilka razy, a po ostygnięciu ręcznika, delikatnie ścieraj z twarzy resztki oleju. Na koniec wypłucz ręcznik w zimnej wodzie i przyłóż na chwilę do twarzy. Niższa temperatura spowoduje zamknięcie się porów.
Na koniec ręcznik należy wyprać w mydle, ewentualnie w delikatnym proszku.
Kilka uwag
Po zakończeniu oczyszczania nie powinno się odczuwać żadnego dyskomfortu w postaci ściągniętej skóry – jeśli tak jest, należy zmniejszyć ilość oleju rycynowego w mieszance. Nie powinno się stosować żadnych innych kosmetyków, wyjątek stanowią kremy do twarzy o naturalnym, niechemicznym składzie.
Mieszankę najlepiej przechowywać w ciemnym i chłodym pomieszczeniu.
Osoby posiadające cerę naczynkową powinny stosować metodę OCM (Oil Cleanding Method) z umiarem, ponieważ wysoka temperatura może dodatkowo osłabić naczynka.
Jeśli masz ropny trądzik, staraj się nie trzeć skóry ręcznikiem – spowoduje to rozniesienie bakterii. Lepiej zamiast tego zrobić ziołową parówkę, a oleje zmyć np. przy pomocy mydła Aleppo 40%, polecanego do pielęgnacji skóry trądzikowej.
W pierwszych tygodniach stosowania metody OCM może nastąpić wysyp niedoskonałości, spowodowany oczyszczaniem się skóry. Jeżeli jednak ten stan będzie utrzymywał się dłużej, może to oznaczać, że olej bazowy naszej mieszanki jest zbyt zapychający (np. jeżeli używamy oliwy z oliwek) lub po prostu nie jest dobry dla naszej skóry. Może również okazać się, że metoda OCM zwyczajnie nie jest dla nas. Jest ona jednak warta wypróbowania, ponieważ korzyści płynące z jej stosowania są naprawdę obiecujące.
2 Responses
witam do mycia twarzy olejem jakoś nie mogę się przekonać ale do włosów bardzo lubię stosować oleje
Całkiem niesłusznie – nigdy nie miałam takiej gładkiej i dobrze oczyszczonej buzi jak po olejach. Ze szmatką z mikrofibry to ideał. Naprawdę polecam!