Ochrona przed słońcem – jaki krem?

1. Składniki

Składniki to ważna kwestia – sprawdź czy Twoja ulubiona marka kosmetyków przeciwsłonecznych chroni cię przed promieniami UVA, czy nie przestaje działać na słońcu lub czy nie zawiera substancji zaburzających równowagę hormonalną organizmu.

Unikaj składników: Oxybenzone, Vitamin A (retinyl palmitate), dodatku środka odstraszającego owady.

Unikaj formy: spray, pudru, faktorów SPF 50+.

Poszukuj następujących składników: zinc, titanium dioxide, avobenzone lub mexoryl SX.

Kupuj: kremy z szerokim spektrum ochrony, kremy wodoodporne na plażę, basen i podczas ćwiczeń fizycznych, SPF 30+ na plażę.

2. Zanim nałożysz krem

Najlepszą ochroną przed szkodliwym działaniem promieni UV są ubrania chroniące przed słońcem, cień i odpowiedni czas.

– nie oparz się na słońcu – czerwona, piekąca i złuszczająca się skóra jest znakiem, że spędziłeś na słońcu zbyt dużo czasu, a to zwiększa ryzyko raka skóry,

– ubieraj się – koszule, kapelusze, spodenki i spodnie chronią skórę przed słońcem lepiej niż promienie UV. Nie nakładaj na skórę paskudztw, koszula z długim rękawem będzie dobrym początkiem,

– znajdź cień – wypoczywaj pod drzewem, pod parasolką lub weź na plażę coś, co stworzy cień. Niemowlęta trzymaj w cieniu – nie mają melaniny, która chroni ich skórę przed słońcem,

– jeśli możesz wybrać porę do wyjścia na świeże powietrze, to niech to będzie poranek albo popołudnie, kiedy słońce jest nieco niżej. Promieniowanie UV jest największe w południe,

– okulary przeciwsłoneczne są niezbędne – to nie tylko modny dodatek, chronią przed promieniowaniem UV – przyczyną zaćmy.

3. Czas na krem

Niektóre kremy ochronią przed oparzeniami, ale nie przed innym zniszczeniem skóry. Upewnij się, że krem ma szerokie spektrum działania i dodatkowo unikaj słońca.

Nie daj się zwieść wysokim faktorem SPF. Wszystkie kremy z faktorem wyższym niż SPF 50 mogą nakłaniać Cię do pozostania na słońcu zbyt długo, przyczyniając się do oparzeń i innego rodzaju zniszczeń skóry. Trzymaj się filtrów SPF 15-50, nakładaj często i wybierz produkt dostosowany do swoich potrzeb.

Witamina A – zjadanie warzyw bogatych w witaminę A jest zdrowe, ale aplikowanie jej na skórze już niekoniecznie. Badania pokazały, że guzki i zmiany skórne  pojawiają się szybciej na skórze pokrytej witaminą A. Znajdziesz ją na liście składników jako retinyl palmitate.

Składniki po raz drugi: unikaj kremów przeciwsłonecznych z oxybenzone, estrogenem syntetycznym, który przenika skórę i zanieczyszcza ciało. Poszukuj takich składników jak zinc, titanium, avobenzone lub Mexoryl SX. Substancje te chronią przed szkodliwym promieniowaniem UVA i pozostają na skórze, wnikając w niewielkim stopniu. Unikaj również kremów ze środkiem odstraszającym insekty.

Krem, spray czy puder. Wybieraj kremy, które nakładaj często ponieważ ulegają one wytarciu, zmywają się. Aerozole i pudry wypełniają powietrze małymi cząsteczkami, które mogą utrudnić oddychanie. Zmniejsz tym samym narażenie na promieniowanie UV.

Mężczyźni – nakładajcie krem. Badania pokazują, że niewiele mężczyzn stosuje kremy przeciwsłoneczne. Zacznijcie ich używać!

Fotografia – Paweł Brud

 

 

Dodaj komentarz