O aloesie słów kilka

Już od wieków aloes znany jest ze swoich dobroczynnych właściwości.  Nawet w przekładach biblii można znaleźć fragmenty, gdzie autor wspomina o wykorzystaniu aloesu np. do balsamowania ciał. W ostatnich  czasach ta wspaniała roślina święci swój honorowy powrót do łask. Aloes jest sukulentem, co mniej więcej oznacza tyle, iż ma zdolność przeżycia nawet w bardzo trudnych, bezwodnych warunkach.

Mokkie – WikiCommons

Skąd się wziął?

Oryginalnie  Aloes pochodzi z Afryki Południowej, ale często rośliny te uprawiane są w krajach o zbliżonych warunkach klimatycznych oraz w szklarniach i domach. Podsumowując – każdy z nas może mieć swoją roślinkę do zadań specjalnych. Należy jednak pamiętać, że roślina musi mieć min. trzy lata aby można było ją wykorzystać.

Jak działa?

Aloes ma bardzo różne właściwości. Istnieje ponad 400 jego gatunków z których każdy ma ponad 400 różnych zastosowań. Robi wrażenie, prawda?:)  Najpopularniejszym jest Aloe Vera czyli aloes zwyczajny. W medycynie wykorzystuje się  w przypadku trudno gojących się ran, zwłaszcza tych pooparzeniowych i pożylakowych.

W jakich produktach można go  znaleźć?

Aloes jest też bardzo lubiany w kosmetologii.  Jedną z jego bardzo cenionych właściwości jest zdolność do wnikania w głąb skóry, dzięki czemu, kremy, balsamy czy szampony z jego dodatkiem są bardzo skuteczne.

Aloes w kremach

Ze względu na jego szerokie spektrum działania, aloes stosowany jest zarówno w kosmetykach dla młodzieży jak i osób starszych. W kremach przeciwzmarszczkowych decydującą rolę odgrywa jego zdolność do syntezy elastyny i kolagenu. Po nałożeniu kremu tego typu, skóra staje się jędrniejsza i dużo bardziej elastyczna.

Kolejnym dobrodziejstwem płynącym z wykorzystania aloesu w kremach dla skóry dojrzałej, jest jego zawartość witaminy A, C i E.

  • Witamina E nawilża skórę, delikatnie ją natłuszcza, dzięki czemu staje się wygładzona.
  • Witamina C uelastycznia naczynia krwionośne, co znacząco wpływa na jednolity koloryt twarzy i jej elastyczność
  • Witamina A odpowiada za wzmożoną produkcję kwasu hialuronowego i rogowacenie naskórka.

Aloes w kosmetykach przeciwtrądzikowych

Posiada on enzymy, które neutralizują wolne rodniki, działają przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Ważną cechą aloesu w kosmetykach przeciwtrądzikowych jest fakt, że działa on przeciwzapalnie, minimalizując narastanie ognisk stanów zapalnych na skórze.

Aloes można też stosować w domowej roboty maseczkach. Poniżej prosty przepis 🙂

Wszystko czego potrzebujesz to;)

  • 2 łyżki żelu aloesowego
  • pół ogórka

Ogórka należy zetrzeć na tarce i odcisnąć nadmiar soku. Żel łączymy z ogórkiem wkładamy do blendera i mieszamy do uzyskania jednolitej żelowej masy.

Nakładamy na twarz i szyję palcami lub palcami.  Zostawiamy na 10-15 minut. W trakcie kiedy żel będzie się wchłaniał możemy odczuwać lekkie ściągnięcie. Po upływie wyznaczonego czasu maseczkę zmywamy letnią wodą.

Aloes w szamponach i odżywkach

Roślina ta zawiera bardzo dużo aminokwasów oraz witamin A, E, C i B2, dzięki czemu włosy stają się mocniejsze, gładkie. Wzmacnia on strukturę włosa od środka, odżywiając go i chroniąc przed uszkodzeniami. Faktem jest też, że aloes jest humektantem, które obok protein i emolientów odpowiadają za dobre nawilżenie włosów.  Do włosów można używać szamponów z aloesem jak i  dostępnych na rynku żeli z miąższu aloesowego. Polecany jest szczególnie w przypadku włosów niezdyscyplinowanych, puszących się i suchych na końcach.

Aloes można też powodzeniem wykorzystać w domowej roboty maseczkach, poniżej łatwy przepis 😉

Wszystko czego potrzebujesz to:

  • ⅓ szklanki żelu aloesowego
  • 1 łyżkę miodu
  • ½  szklanki ciepłej, przegotowanej wody

Wszystkie składniki ze sobą łączymy, mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji.  Nakładamy na wilgotne po myciu włosy. Następnie głowę owijamy ręcznikiem i trzymamy 20-30 minut. Po upływie tego czasu głowę myjemy.

Aloes w kosmetykach przeciwsłonecznych

Latem warto zaopatrzyć się w kosmetyki zawierające wyciągi z liści aloesu drzewiastego. Stosowane są one jako filtr chroniący przed promieniowaniem UVB. Jeżeli jednak zdarzy nam się zatracić w kąpieli słonecznej, aloes posiada silne właściwości nawilżające i kojące. nawet mocno poparzona skóra szybko wróci do zdrowia.

Na wypadek gdyby ktoś jednak nie do końca ufał samemu aloesowi poniżej podajemy łatwy przepis na domowej roboty żel na oparzenia 🙂

Wszystko czego potrzebujesz to:

  • 8 łyżek soku z aloesu,
  • 2 jaja,
  • 3 łyżeczki soku z cytryny,
  • 3 łyżeczki cukru,
  • 2 łyżki naturalnego jogurtu.  

Mieszamy w misce jaja z sokiem z aloesu. Dodajemy resztę składników i mieszamy ponownie. Wkładamy żel do lodówki na kilka godzin. Po schłodzeniu nakładamy żel na skórę i zostawiamy na 20–30 minut.

Podsumowując, aloes to wspaniała roślina o szerokich właściwościach. Niestety zdarzają się, chociaż nieliczne, przypadki uczuleń. Warto jednak wiedzieć, że za uczulenia odpowiada skórka z liści aloesu, sam miąższ jest bezpieczny. Dlatego ważne jest czytanie składów na opakowaniu, aby wiedzieć co w danym produkcie się znajduje.

[ts_row] [ts_one_fourth][ps_product_list id_product=692 p=1 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth] [ts_one_fourth][ps_product_list id_product=691 p=1 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth] [ts_one_fourth][ps_product_list id_product=134 p=1 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth] [ts_one_fourth][ps_product_list id_product=1591 p=1 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth] [/ts_row]

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz