Naturalne metody na wzmocnienie i regenerację paznokci

Co na wzmocnienie paznokci

Stan paznokci świadczy o zdrowiu człowieka. Słabe i łamliwe paznokcie to rzadko cecha wrodzona. Ich zła kondycja może wynikać ze zbyt ubogiej diety, stresu, nieodpowiedniej pielęgnacji, ciężkiej pracy fizycznej czy stosowania środków chemicznych. Niezależnie od przyczyny płytkę można szybko i skutecznie odbudować przy pomocy naturalnych metod regeneracji.

Dłonie są wizytówką człowieka. Za ich fatalny stan odpowiada dieta uboga w witaminy i minerały, gdyż paznokcie, które są zasilane przez system naczyń krwionośnych skóry, nie dostają odpowiednich składników odżywczych. Kremy czy maseczki nie będą przydatne, jeśli nie wzmocnimy organizmu od wewnątrz. Lekarze zwracają także uwagę na wpływ stresu na organizm, a dokładnie na skórę, włosy i paznokcie.

Co na wzmocnienie paznokci

Jak wzmocnić paznokcie? Aby były mocne i zdrowe, musimy zadbać o odpowiednią dietę. Jeśli płytka jest w kiepskiej kondycji, szybko się łamie i rozdwaja. Do prawidłowego wzrostu paznokciom potrzebny jest magnez (jego bogatym źródłem są czekolada oraz orzechy i ziarna zbóż), żelazo (dużo tego pierwiastka jest w fasoli i czerwonym mięsie), cynk (ryby) oraz witaminy z grupy B (nabiał, brokuły, szpinak i migdały).

Często niepokój wzbudzają białe plamki na płytce paznokcia. Panuje przekonanie, że to sygnał braku witamin, tymczasem za białymi plamkami kryją się niedobory wapnia i cynku. Regularna kuracja minerałami już po trzech miesiącach przyniesie efekty w postaci zdrowych i mocnych paznokci, które nie będą się łamać, rozdwajać, a ich powierzchnia będzie gładka i pozbawiona białych plamek. Podobnie przebiega regeneracja paznokci u nóg.

Jak wzmocnić paznokcie – domowe sposoby

W warunkach domowych regeneracja płytki paznokcia polega na codziennym wcieraniu oleju rycynowego w uszkodzoną płytkę paznokcia lub moczeniu paznokci w lekko podgrzanym oleju (np. kokosowym, awokado, migdałowym czy oliwie z odrobiną soku z cytryny). Wybrany olej lub oliwę wlej do szklanej miseczki i podgrzej w mikrofalówce. Dodaj kilka kropel soku z cytryny, opcjonalnie kapsułkę z witaminami A+E, które są dostępne w aptekach. Zanurz palce w oliwie na 10-15 minut, po czym wytrzyj dłonie. Stosuj taki zabieg 2-3 razy w tygodniu.

Specjaliści doradzają też inne preparaty na wzmocnienie paznokci, np. maść z witaminą A, serum na bazie olejku migdałowego, rozmarynowego i cytrynowego albo kremu z czosnku i olejku arganowego. Można stosować nawilżający krem do rąk i paznokci, regeneracyjną odżywkę lub olejki do pielęgnacji paznokci bądź kąpiele wzmacniające paznokcie. Dobrym sposobem na wzmocnienie paznokci jest wtarcie na noc grubej warstwy kremu do rąk i założenie rękawiczek bawełnianych, które wzmocnią działanie kremu. Nie powinniśmy zapominać o regularnych zabiegach manicure i pedicure.

Witaminy na wzmocnienie paznokci

Witamina A wpływa na nawilżenie skóry wokół paznokci i gładkość płytki paznokciowej. Gdy brakuje jej w organizmie, paznokcie są kruche, a na ich powierzchni pojawiają się podłużne i poprzeczne prążki. Natomiast niedobór witaminy B powoduje zniekształcenia paznokci i łamliwość. Suche, ciemniejsze i wypukłe paznokcie mogą świadczyć o niedoborach witaminy B12.

Witamina C ma silne działanie przeciwbakteryjne, dlatego łagodzi i zapobiega stanom zapalnym w obrębie paznokci. Zasadniczą rolę we wspomaganiu kondycji skóry włosów i paznokci odgrywa witamina H. Gdy jej brakuje, są one słabe i często się łamią. Organizm musi też otrzymać odpowiednią dawkę witaminy D. Witamina E działa oksydacyjnie i poprawia krążenie krwi pod płytką paznokciową.

Regeneracja paznokci po hybrydzie

W przypadku paznokci zniszczonych po hybrydzie zaleca się wcieranie olejków w płytkę oraz kąpiele odżywiające i poprawiające wygląd płytki paznokcia. Aby przygotować kąpiel w oliwie i cytrynie, ¼ szklanki oliwy ogrzej i wlej do miseczki oraz dodaj sok wyciśnięty z połowy cytryny. Zanurz paznokcie w miksturze na kwadrans, po czym osusz ręcznikiem. Kąpiel należy powtarzać 2-3 razy w tygodniu.

Po hybrydzie warto zastosować kąpiel w oliwie i skrzypie. W tym celu wlej do szklanej lub metalowej miseczki pół szklanki oliwy oraz dwie łyżki suszu z polnego skrzypu. Zagotuj wodę w garnuszku i umieść na nim miskę ze skrzypem i oliwą. Gotuj miksturę nad parą wodną przez około godzinę. Wystudź i mocz paznokcie przez kwadrans. Powtarzaj kąpiel co najmniej raz w tygodniu.

Regeneracja skórek paznokci

Suche, zadzierające się skórki wokół paznokci świadczą głównie o braku witaminy A, E i witamin z grupy B. Trzeba zadbać o ich uzupełnienie w codziennej diecie, ale także regularnie nawilżać i natłuszczać skórki wokół paznokci olejkiem, który można zrobić mieszając oliwę z oliwek, olejek rycynowy i arganowy. Dobrze dodać do tego kilka kropel witamin A i E. Trzeba pamiętać o smarowaniu dłoni kremem po każdym ich umyciu.

Do nawilżania, natłuszczania i regeneracji skórek paznokci przydają się olejki roślinne. Można samodzielnie przygotowywać mieszankę z kilku wybranych. Dobrze sprawdza się oliwa, olejek rycynowy, olejek jojoba czy oleje z migdałów lub awokado. Olejek należy wmasować w paznokcie i skórki, a nadmiar zetrzeć papierowym ręcznikiem.

Regeneracja paznokci po obgryzaniu

Paznokcie po długoletnim obgryzaniu są bardzo osłabione. W celu regeneracji można zastosować odżywkę, dzięki której płytka utwardzi się. W pierwszym tygodniu stosowania trzeba nakładać ją co drugi dzień, a później używać jako bazę pod bezbarwny lakier. Warto wypróbować regenerujący tonik z naparu z nasion kopru włoskiego. Na noc paznokcie należy nawilżać tłustym kremem. Dermatolodzy zalecają także kurację skrzypem polnym.