Masło kakaowe, czyli kosmetyk “all in one”

Pierwsze co może przyjść na myśl po usłyszeniu określenia masło kakaowe to czekolada 🙂 Oczywiście słusznie, bo równie pięknie pachnie, ale to tylko jeden podpunkt z długiej listy atutów tego produktu. Masło kakaowe często można spotkać pod nazwą oleju kakaowego. Częściej, prawdopodobnie z powodu stałej konsystencji, używana jednak jest ta pierwsza nazwa. Masło kakaowe to kosmetyk wszechstronny.

Skąd właściwie pochodzi i jak się go pozyskuje?

Kakaowiec właściwy naturalnie występuje w Ameryce Południowej i Środkowej, ale jego główne uprawy hodowlane znajdują się w Ameryce Północnej i Afryce. Wytłoczenie oleju kakaowego to dosyć skomplikowany proces. Nasiona kakaowca najpierw pozbawiane są łupiny, następnie suszy się je w temperaturze 70 stopni, aby na końcu uprażyć je w 110-140 stopniach.

Właściwości kosmetyczne masła kakaowego:

  • Jest całkowicie zgodne z ludzką skórą, co oznacza, że jest minimalne prawdopodobieństwo wywołania alergii i podrażnień,
  • Rozpuszcza się w temperaturze 30-35 stopni, więc można bez problemu stopić je w dłoniach, ułatwiając rozsmarowanie,
  • Działa przeciwstarzeniowo z powodu zawartości antyutleniaczy neutralizujących działanie wolnych rodników,
  • Zawiera potas, magnez, żelazo i wapń,
  • Przyspiesza proces powstawania korzystnie wyglądającej opalenizny.

Jak działa?

Masło kakaowe ma bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce, może być stosowane przez cały rok. Latem chroni przed promieniowaniem UV, a zimą przed wiatrem i mrozem.

Może także być stosowane przez kobiety w ciąży, gdyż nie uczula i świetnie radzi sobie z rozstępami.

Dlaczego warto zabrać ze sobą masło kakaowe na plażę?

Dobrej jakości masło kakaowe ma lekko żółtą barwę i twardą konsystencję, przypominającą kostki czekolady. Topi się w temperaturze 30-36 stopni, dlatego wystarczy lekko rozgrzać je w dłoniach i wmasować w skórę.

Stosowanie masła kakaowego przed opalaniem jest szczególnie polecane dla osób mających tendencję do opalania się na czerwono. Posiada ono właściwości przyspieszające i utrwalające opaleniznę. Biorąc pod uwagę fakt, że każde (!) opalanie niszczy skórę i przyczynia się do jej przedwczesnego starzenia, stosowanie masła kakaowego, które zapobiega starzeniu, jest więc czymś w rodzaju delikatnej rekompensaty dla skóry.

Dla osób o szczególnie jasnej karnacji, mających tendencję do powstawania piegów przed opalaniem polecane jest “wzmocnienie” działania masła kakaowego dodając do niego olejku z pestek malin lub olejku z liści wiśni. Ciekawa jest szczególnie ta druga opcja, gdyż zyska ono dodatkowy atut – witaminę B17 chroniącą przed rakiem skóry. Najlepiej taką mieszankę przygotować w kąpieli wodnej.

Inne możliwości wykorzystania

Włosy

Wygładza je i nawilża, ze względu na swoją łatwość wchłaniania się, idealnie sprawdzi się przy włosach wysokoporowatych, puszących się. Regularne stosowanie zapobiega rozdwajaniu się końcówek i nadaje włosom połysk.

Usta

Dobre masło kakaowe sprzedawane jest w pastylkach przypominających pokruszoną białą czekoladę. Jest ono stosunkowo twarde, ale pod wpływem ciepła ust delikatnie się topi, dlatego bez obaw można posmarować usta kawałkiem takiego masła. Pomoże ono je nawilżyć i zregenerować, dodatkowym atutem na lato jest jego działanie promieniochronne.

Perfumy

Masło kakaowe samo w sobie bardzo przyjemnie pachnie, jednak jeśli przed aplikacją perfum posmarujemy nim przeguby, zapach utrzyma się na dłużej. Masło w szczególności dobrze chłonie zapachy kwiatowe.

Masło z powodzeniem można dodawać też do gotowych produktów, takich jak kremy czy balsamy. Wzbogaci to ich skład i zagęści konsystencję. Jedno trzeba jasno powiedzieć – masło kakaowe to kosmetyk wielofunkcyjny i warto o nim pamiętać podczas pakowania kosmetyczki na wakacyjne wojaże:)

[ts_row] [ts_one_fourth][ps_product_list id_product=575 p=1 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth] [ts_one_fourth][ps_product_list id_product=647 p=1 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth] [ts_one_fourth][ps_product_list id_product=1196 p=1 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth] [ts_one_fourth][ps_product_list id_product=1518 p=1 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth] [/ts_row]

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz