Zastanawiasz się czy powinnaś używać kwasów AHA, może BHA, a może obydwóch? Te dwa rodzaje eksfoliantów coraz częściej pojawiają się też w różnych kosmetykach. Jak je rozróżnić? Po które sięgać i czy można je stosować wymiennie?
Kwasy AHA
Ta enigmatyczna nazwa to nic innego jak alfahydroksykwasy – rodzaj kwasu pozyskiwanego z trzciny cukrowej, mleka czy owoców.
AHA to peeling chemiczny, którego działanie polega na złuszczaniu martwych komórek naskórka i odsłanianiu nowych komórek skóry znajdujących się bezpośrednio pod tymi, które ulegają degradacji i złuszczeniu.
Na czym polega ten proces? Według badania przeprowadzonego w 1999 roku kwasy AHA złuszczają poprzez zmniejszenie ilości jonów żelaza w naskórku. Te z kolei są takim klejem łączącym komórki skóry. Jeżeli jest go mniej, martwe komórki niejako odklejają się od skóry.
Istnieje wiele rodzajów kwasów AHA:
- Kwas glikolowy – pozyskiwany z trzciny cukrowej – jest najmocniejszym z racji swych małych cząsteczek. Właśnie to sprawia, że jest też kwasem najbardziej podrażniającym.
- Kwas mlekowy – pozyskiwany z mleka, jest łagodniejszą alternatywą kwasu glikolowego, będzie więc bardziej odpowiedni do skóry wrażliwej.
- Kwas migdałowy – łagodny kwas AHA pozyskiwany z gorzkich migdałów. Jest słabszy od kwasu mlekowego i najczęściej stosowany w połączeniu z innymi rodzajami kwasów.
- Kwas jabłkowy – łagodny kwas pozyskiwany z jabłek – podobnie jak kwas migdałowy nie będzie działał samodzielnie, jest skuteczniejszy w połączeniu z innymi kwasami AHA.
- Kwas winowy – pozyskiwany z winogron często wykorzystywany jest do stabilizacji pH innych kwasów.
- Kwas cytrynowy – często stosowany jako konserwant, reguluje również pH kosmetyku.
Kwasy BHA
To betahydroksykwasy – rodzaj kwasu znajdującego się w korze wierzby czy brzozy.
BHA to peeling chemiczny, który zmiękcza i rozpuszcza keratynę – proteinę wchodzącą w skład struktury skóry. Połączenie to luzuje komórki skóry i te martwe, umiejscowione na jej powierzchni ulegają wtedy złuszczeniu.
BHA działa również wewnątrz porów skóry, gdzie poza rozpuszczeniem keratyny, co pozwala pozbyć się zaskórników, reguluje proces keratynizacji (złuszczania naskórka).
Trądzik związany jest z hiperkeratynizacją – organizm złuszcza komórki skóry zbyt szybko. Kwasy BHA spowalniają ten proces, dzięki niemu komórki działają dłużej zanim odpadną. Dzięki temu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że pory skóry zostaną zapchane.
Najczęściej pojawiające się rodzaje kwasów BHA w kosmetykach to:
- Kwas salicylowy – najpowszechniej stosowany, również najmocniej działający. Nie jest jednak tak podrażniający jak kwas glikolowy, ponieważ jego cząsteczki są większe i ma on właściwości przeciwzapalne.
- Betaina salicylowa pozyskiwana z buraków cukrowych jest łagodniejszą alternatywą kwasu salicylowego, jednocześnie jest równie skuteczna. 4% roztwór betainy salicylowej jest odpowiednikiem 2% roztworu kwasu salicylowego.
- Kora wierzby lub brzozy – naturalna forma BHA pozyskiwana z roślin. Mimo iż salicyna zamienia się w kwas salicylowy, jest ona znacznie słabsza w swym działaniu.
Podobieństwa pomiędzy kwasami AHA i BHA
Dominuje przekonanie, że kwasy AHA są najlepsze w celu złuszczenia, rozświetlenia i działania przeciwzmarszczkowego, a BHA dobrze działa na trądzik. Nie jest to prawda, oto kilka wspólnych czynników dla obu tych kwasów:
- Złuszczanie i wygładzanie – pomimo różnego sposobu działania kwasy AHA i BHA są skuteczne w usuwaniu martwych komórek skóry narastających na jej powierzchni.
- Rozświetlanie – obydwa rodzaje kwasów zmniejszają gęstość stratum corneum czyli warstwy rogowej naskórka (warstwa zewnętrzna składająca się z martwych komórek skóry). A to sprawia, że jest świeższa i bardziej rozświetlona.
- Zmniejszanie przebarwień – zarówno BHA jak i AHA ułatwiają pozbycie się starej, przebarwionej skóry, a tym samym zmniejszają przebarwienia i wyrównują koloryt skóry.
- Ujędrnianie i zmniejszanie zmarszczek – obydwa kwasy zwiększają gęstość kolagenu w skórze właściwej, a to oznacza, że z czasem mogą zmniejszyć widoczność zmarszczek i bruzd.
- Nawilżanie – obydwa kwasy są humektantami czyli wiążą wodę i pomagają utrzymać nawilżenie skórze.
- Oczyszczajace i zapobiegające pojawianiu się trądziku – nadmiar martwych komórek naskórka powoduje zatkanie porów, a tym samym prowadzi do trądziku. Jeżeli cera jest systematycznie złuszczana ryzyko pojawiania się tradziku maleje.
Różnice pomiędzy kwasami AHA i BHA
- Rozpuszczalność: kwas AHA są rozpuszczalne w wodzie, z kolei BHA rozpuszczają się w tłuszczach (oznacza to że mogą przenikać sebum i mieszki włosowe).
- Spectrum działania – AHA działają na powierzchni skóry, kwasy BHA działają na powierzchni skóry oraz w jej porach.
- Stężenie – Według Dra Alberta Kligmana AHA powinny być stosowane w stężeniu co najmniej 8% by być skutecznymi, za to w przypadku BHA wystarczy 2%.
- Zmniejszanie produkcji sebum – kwasy AHA nie mają wpływu na ilość produkowanego sebum. BHA zmniejszają nadmierną ilość sebum na skórze stopniowo spowalniając jego produkcję.
- Zapobieganie trądziku, zaskórników i zatkanych porów skóry – obie wersje kwasów pomagają na cerę z łagodną formą trądziku (złuszczając wierzchnią warstwę skóry), ale BHA mają możliwość działania głębszego, oczyszczając zamknięte w porach sebum i zapobiegając tworzeniu się takich złogów. Zmniejszają też tempo produkcji sebum, rozpuszczają zaskórniki, tak, że łatwiej je usunąć.
- Zmniejszanie widoczności porów skóry – technicznie rzecz ujmując nie da się zmniejszyć rozmiaru porów skóry, ale wyglądają na większe jeżeli są wypełnione zanieczyszczeniami, które je rozciągają. AHA nie mają wpływu na pory skóry, za to BHA pomagają zmniejszać ich widoczność skutecznie je oczyszczając również wewnątrz.
- Podrażnienie – każdy kwas może podrażnić jeżeli stosujemy go w nieodpowiednim stężeniu lub nakładamy na skórę zbyt często. Jednak to kwasy AHA są częściej powiązane z podrażnieniem. BHA mają większe cząsteczki, dlatego wierzy się, że są mniej drażniące. Mają też właściwości przeciwzapalne.
- Wrażliwość na słońce – kwasy AHA zwiększają wrażliwość na słońce, sprzyjając szybszemu fotostarzeniu się skóry i podrażnieniu spowodowanemu słońcem. Chociaż ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna podczas stosowania kwasów, BHA mają pewne właściwości fotoprotekcyjne.
Który z kwasów – AHA czy BHA – wybrać dla siebie?
Trądzik
BHA będą dobrym wyborem. Kwas salicylowy zmniejsza intensywność stanów zapalnych skóry. Poszukuj kosmetyków ze stężeniem kwasu salicylowego w wysokości 2% lub jego odpowiednika 4% betainy salicylowej. Na początku skóra może się mocno oczyszczać i pojawią się nowe krostki (ale tak ma być!).
Przetłuszczająca się skóra
Jedynie kwasy BHA są w stanie zmniejszyć produkcję sebum. Poświęć się trochę dobierając odpowiednią dawkę dla swojej skóry – od 0,5 do 2% kwasu salicylowego, do 4% betainy salicylowej.
Sucha i wrażliwa skóra
Kwas mlekowy jest najlepszym kwasem AHA na ten problem – to jeden z najłagodniejszych i najbardziej nawilżających kwasów. Poszukuj stężenia od 5 do 8% na początek, jeżeli zwiększy się tolerancja skóry możesz większyć stężenie do 10%. Łagodny kwas BHA może być również dobrą opcją, np. 0,5% kwasu salicylowego lub od 1 do 2% betainy salicylowej.
Przebarwienia
Zarówno kwasy AHA i BHA pomogą, jednak BHA będą chyba lepszym wyborem – zwłaszcza w przypadku ciemniejszej skóry. W przeciwieństwie do AHA nie wywołują pozapalnej hiperpigmentacji. BHA mają też właściwości fotoprotekcji, więc istnieje mniejsze ryzyko pojawienia się nowego pigmentu. Wybierz większe stężenie, czyli np. 2% kwasu salicylowego. Dla uzyskania lepszych rezultatów stosuj w połączeniu z niacynamidem.
Zmarszczki
Kwas glikolowy, mlekowy oraz salicylowy zmieniają grubość skóry, a tym samym głębokość zmarszczek i kurzych łapek. Jeżeli chcesz osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty wybieraj stężenie 8% (a nawet większe) kwasu glikolowego i mlekowego lub 1-2% kwasu salicylowego. I miej na uwadze fakt, że AHA mogą podrażnić i uwrażliwić skórę na słońce, co przyspieszy objawy przedwczesnego starzenia się skóry.
Łączenie kwasów
Czy jest sens łączyć kwasy AHA i BHA? Niekoniecznie! Dobre kwasy BHA wystarczą w zupełności i stosowanie kwasów AHA nie jest przy tym konieczne.
Jeżeli chcesz używać obu, to stosuj je wymiennie lub o różnych porach dnia.
Dobrym pomysłem będzie używanie BHA rano (nie zwiększa tak wrażliwości na słońce), a AHA na noc. Możesz również stosować BHA na tłustsze partie skóry np. Strefa T, a AHA w innych miejscach.
Lepiej nie nakładaj jednego kwasu na drugi – mogą podrażnić i wywołać przesuszenie. Jeżeli jednak możesz stosować ja bez przerwy pomiędzy, nie muszą się wchłonąć przed aplikacją kolejnego, mają podobne pH.
Ciekawe kosmetyki z kwasami:
AHA
- Seria C+ Fitokosmetik – kosmetyki do oczyszczania cery, które zawierają kompleks kwasów owocowych
- Maseczka Detox Madara – oprócz kwasu mlekowego zawiera błoto z Morza Martwego
- Krem z gwiazdnicą Herbfarmacy
- Cytrusowa esencja z kwasami AHA – podoba nam się dodatek kwasu hialuronowego i niacynamidu, który zmniejsza widoczność blizn i przebarwień
- Maska do twarzy odnawiająca Cafe mimi
- Krem pod oczy z granatem Efiore – z witaminą c, kwasem mlekowym i kwasem kojowym świetnie poradzi sobie z przebarwieniami i cieniami pod oczami.
- Tonizujący mus do twarzy Eolaboratorie – witaminy A, B, C, E oraz kwas AHA zadbają o czystość cery.
BHA
- Krem naprawczy z kwasem salicylowym Andalou Naturals
- Normalizujący tonik Vianek – z kwasem salicylowym.
- Rumiankowy żel myjący od Sylveco – zawiera kwas salicylowy, zmniejsza ilość zaskórników.
- Oferta marki Biocosmetics to obfitość czystych kwasów – pamiętaj o ich rozpuszczeniu!
Jak widać kwasy BHA są mocno niedoceniane na naszym rynku. Ich różnorodne działanie poprawia wygląd każdego rodzaju skóry. W niczym nie ulegają kwasom AHA, które są tak uwielbiane. Mam nadzieję, że sięgniesz po BHA i sprawdzisz jak działają. Skóra nie będzie tak podrażniona, i przede wszystkim mniej zanieczyszczona.
Jest jeszcze jeden klucz do sukcesu – UMIAR. Jeżeli już znajdziesz swój ulubiony kwas nie przesadź z nim. Lepsze rezultaty osiągniesz stosując łagodniejszy kwas systematycznie (nawet codziennie) niż wstrząsając skórą intensywnym podrażnieniem w wysokim stężeniu raz na tydzień.
Koniecznie dajcie znać jak wasza skóra reaguje na kwasy i które są waszymi ulubieńcami!
UWAGA! Kwasów nie wolno stosować w ciąży i podczas karmienia piersią.
[ts_one_fourth][ps_product_list id_product=3376 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth] [ts_one_fourth][ps_product_list id_product=4730 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth] [ts_one_fourth][ps_product_list id_product=1301 tpl=product-list-blog.tpl][/ts_one_fourth]
[ts_one_fourth] [ps_product_list id_product=4845 tpl=product-list-blog.tpl] [/ts_one_fourth]
Jedna odpowiedź
Bardzo ciekawy i pomocny wpis, więc dziękuję za tę dawkę wiedzy 🙂 Zbliża się jesień, a to idealny czas na stosowanie kosmetyków z kwasami 🙂