Jeśli udało Ci się przetrwać sezon świąteczny bez uzbierania tony niepotrzebnych rzeczy to gratulujemy, jesteś wyjątkiem. Od momentu przepowiedzenia przez Majów końca świata, jakże nieudanego, jest czego oczekiwać po 2013 roku. A wizja nadciągającej apokalipsy zmieniła priorytety wielu z nas, kryzys zmusza do przemyśleń o tego, by docenić doświadczenie bardziej niż rzeczy. Co warto więc rozważyć w 2013 roku?
1. Jakość.
Słowo to niejednokrotnie wymieniane jest jako synonim słów „drogi”, „elitarny”, czy słusznie? Rzeczywiście przedmioty wysokiej jakości są droższe, jednak stanowią rodzaj inwestycji i są warte swej ceny. Jakość będzie tegorocznym hitem. Zauważycie więcej nacisku na jakość w wielu dziedzinach – żywności, zdrowiu, produktach, usługach. Istnieje wiele więcej powodów, by zaprzestać poszukiwania tańszych produktów, które szybko lądują na śmietniku i tańszej żywności, które niszczy nasze zdrowie. Im jesteśmy zdrowsi, tym czujemy mniejszą potrzebę kupowania kiepskich produktów. Wybierajcie jakość.
2. Mniej.
Podobnie jak z jakością, będziesz widzieć więcej „mniej”. Niezależnie od tego czy chodzi o Twoje postanowienie kupowania mniejszej ilości produktów, czy może o wybory firm, rok 2013 to rok świadomego podejścia i lepszego wykorzystania zasobów, podkreślania tego, jak mało kilometrów przybył dany produkt, i jak wiele jest w ograniczaniu.
3. Lokalnie.
Jakość + docenianie „mniej” = produkty regionalne. Ta tendencja widoczna jest wyraźnie w podejściu do żywności I będzie kontynuowana w 2013 roku. Będziemy doceniać lokalnych wytwórców, małe firmy, a nie wielkie hipermarkety. Zakupy można zrobić taniej i lepiej na miejscowym targu, bez pośredników potrzebujących zarobić.
4. Wolne od GMO.
Coraz bardziej zależy nam, by omijać produkty z GMO, a to oznacza dokładniejsze sprawdzanie etykiet, wybieranie zdrowszych marek i większą troskę o zdrowie.
5. Ekoturyzm.
Każdy potrzebuje odpoczynku, jednak nie musi odbywać się to kosztem planety, a nawet regionu. Tak więc poszukując miejsca na wakacje rozejrzyj się za ośrodkiem w twoim województwie. Może to być agroturystyka, pomoc w gospodarstwie itp. Takie wakacje nauczą cię wiele, a przede wszystkim szacunku do przyrody i natury.
6. DIY.
Panie domu i rolnicy nauczyli nas sporo jak należy się odżywiać i jak prowadzić spokojny dom. Od hodowania własnych warzyw i owoców, szycia ubrań po wykonywanie własnoręcznych dekoracji. Dobrze jest wspierać rękodzielnictwo, zwłaszcza lokalne.