Jak pielęgnować zaczerwienioną, bardzo wrażliwą skórę?

4387492120_7c5331bb50_b

Co powinnaś wiedzieć

Bardzo wrażliwa skóra reaguje na podrażniające czynniki zewnętrzne bardziej niż zdrowa skóra, może być kłopotliwa i nieprzewidywalna.

Mimo że istnieje wiele czynników podrażniających, cera wrażliwa może być również kapryśna – to co jednej osobie będzie odpowiadać, nie sprawdzi się dla innej. Kluczem do sukcesu w pielęgnacji wrażliwej skóry jest czytanie listy składników i unikanie tych podrażniających.

Problemy skóry, które skutkują wrażliwą skórą:

– trądzik różowaty,

– wysypka,

– egzema,

– pokrzywka,

– łuszczyca.

Jakich składników szukać?

Uspokajająco działa rumianek, który jest uniwersalnym składnikiem łagodzącym wszelkie podrażnienia. Zawiera substancje zwane azulenami, która mają niesamowite właściwości przeciwzapalne i  natychmiastowo wręcz uspokajają podrażnioną i zaczerwienioną skórę.

Leczniczo działa olejek z róży, który jest bogaty w witaminę A, karotenoidy, kwasy omega, a co za tym idzie – poprawia wygląd zmęczonej, łuszczącej się skóry o nierównym kolorycie.

Których składników unikać?

W przypadku bardzo wrażliwej skóry naprawdę warto czytać listę składników, pamiętając, które wywołują podrażnienie. Każda skóra mniej lub więcej reaguje na różne składniki kremów.

Środki myjące: Unikaj podrażniających substancji spieniających takich jak Sodium Lauryl Sulphate (SLS), Sodium Laureth Sulphate (SLES), Cocamidopropyl Betaine czy Ammonium Laureth Sulphate we wszystkich kosmetykach, które stosujesz na twarz.

Pozbawiają one skórę naturalnej bariery ochronnej i skutkują suchą, swędzącą skórą bardziej narażoną na podrażnienia.

Alkohol: ma podobne działanie do substancji myjących – pozbawia skórę ochronnej powłoki i sprawia, że staje się bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych.

Substancje zapachowe: opisane jako Parfum w składzie produktu – to około 200 syntetycznych składników, które mogą kryć się pod tym pojęciem. Zawierają takie substancje podrażniające jak ftalanty czy konserwanty.

Co robić?

Im mniej tym lepiej: podstawowa, prosta pielęgnacja jest zawsze najlepsza dla skóry wrażliwej – pozwala skórze w sposób naturalny odzyskać równowagę lipidową i nie podrażnia jej wieloma składnikami.

Połykaj jak najwięcej naturalnych kwasów tłuszczowych: budują one zdrową skórę i mają właściwości przeciwzapalne. Stosuj dietę bogatą w kwasy tłuszczowe lub stosuj suplementy.

[ps_product_list id_product=132 p=1 tpl=product-list-blog.tpl] [ps_product_list id_product=524 p=1 tpl=product-list-blog.tpl] [ps_product_list id_product=425 p=1 tpl=product-list-blog.tpl]

 

 

2 odpowiedzi

  1. Zimą czynników drażniących jest znacznie więcej. Odczuwam to wyraźnie na mojej skórze. Aby zmniejszyć ich działanie stosuję dietę i planuje zabieg u kosmetyczki, który dogłębnie nawilży moją cerę i złagodzi zaczerwienienia.

Dodaj komentarz