Z roku na rok obserwujemy wzrost popularności opakowań ekologicznych stosowanych przez producentów w różnych branżach. To odpowiedź na ocieplenie klimatu i inne zagrożenia środowiskowe. Opakowania ekologiczne pomagają zmniejszyć ilość plastiku w codziennym użyciu, ograniczają emisję dwutlenku węgla i produkcję odpadów. Aby były przyjaznymi dla środowiska, powinny być biodegradowalne, nadające się do kompostowania, recyklingu lub wielokrotnego użytku. Idea less waste jest stosowana także w branży kosmetycznej. Poprzez świadome wybory, konsument decyduje, jakie produkty mają przyszłość.
W ostatnich latach producenci artykułów rynkowych kładą szczególny nacisk na obniżenie ilości produkowanego plastiku i zwiększenie wykorzystania materiałów pochodzących z recyclingu. Plastik znajduje się w wodzie deszczowej, oceanach, a także w organizmach większości stworzeń wodnych. Jest prawie wszędzie, co negatywnie wpływa na wszystkie organizmy żywe. Ograniczenie produkcji plastiku i jego wykorzystania w opakowaniach jednorazowych stało się priorytetem dla całego świata.
Czym charakteryzują się ekologiczne opakowania
Świadomość ekologiczna społeczeństwa w ostatnich latach dynamicznie rośnie i coraz większa liczba osób przyjmuje do wiadomości, jakim problemem są generowane przez nas odpady. Szereg badań prowadzonych wśród konsumentów potwierdza, że zdecydowana większość z nich oczekuje proekologicznych działań od swoich ulubionych marek. Przykładem może być jeden z ostatnich raportów Instytutu Gallupa, według którego aż 94 proc. konsumentów chętniej skorzysta z usług i produktów firm, które dbają o środowisko.
Konsumenci wiedzą czym jest ekologia. Mają coraz większą świadomość konieczności troski o środowisko naturalne i powtórnego wykorzystania surowców. Firmy oferujące różne towary i usługi zostały zmuszone do zmniejszenia zużycia plastiku, z którego powszechnie wykonywano butelki, pudełka i inne opakowania. Najprostszym i najbardziej ekonomicznym krokiem w stronę bardziej ekologicznych opakowań jest podejście less waste, czyli redukcji opakowań trafiających do obiegu. Redukcja masy opakowania o 10 proc. często pozwala na zachowanie jego funkcjonalności jednocześnie znacząco redukując zużycie surowców i wody potrzebnej do produkcji oraz emisję CO2.
Zamiast plastiku liczne marki częściej sięgają po papier pochodzący z recyclingu, szkło, a także po opakowania wykonane z materiałów biodegradowalnych. Opakowania ekologiczne powinny być nietoksyczne, wykonane z produktów pochodzących z recyklingu lub z naturalnych produktów przy niskim wpływie na środowisko. Doskonałym przykładem jest szklany słoik stosowany zamiast plastikowych opakowań jednorazowego użytku. To ekologiczne rozwiązanie, które jeśli nie zostanie rozbite, może zostać ponownie przetwarzane i przetrwać wiele lat.
Ekologiczne opakowania – co to
Do produkcji opakowań ekologicznych stosuje się wiele różnych materiałów, których celem jest przechowywanie produktów z jednoczesną dbałością o środowisko naturalne. Materiałem często wykorzystywanym do produkcji butelek, tac i worków jest kwas polimlekowy (PLA). Nie jest on produkowany z ropy naftowej, ale z surowców takich, jak skrobia kukurydziana. Produkty wytworzone z tego surowca mogą być wykorzystywane jako kompost.
Do najbardziej znanych i powszechnie używanych materiałów ekologicznych należy karton. Zbierany z różnych niebieskich pojemników do recyklingu, jest przewożony do fabryk, aby rozpocząć proces recyklingu i nadać życie nowym opakowaniom. Materiał wyróżnia się wytrzymałością i twardością. Karton rozkłada się w krótkim czasie, gdy znajdzie się na składowisku odpadów lub może być wykorzystany jako kompost. Podobnie wygląda proces recyklingu papieru. Masa papierowa z makulatury służy do produkcji ekologicznych toreb lub może być mieszana z masą papierową z kartonu do produkcji opakowań.
Jednym z przebojów rynku kosmetyków jest szampon dystrybuowany w opakowaniu, które powstało z trzciny cukrowej. Wkrótce kolejne marki podążą śladem tych, które postawiły już na recycling i ekologiczne opakowania. Presja ze strony konsumentów, polityków i naukowców jest coraz większa. Dlatego butelki, kubki czy torebki na zakupy już w najbliższych latach mogą powstawać z zupełnie innych materiałów niż teraz.
Ekologiczne opakowania kosmetyków
Za najnowszymi trendami w produkcji opakowań biodegradowalnych podążą branża kosmetyczna. Opakowania kosmetyków powinny powstawać na drodze ekologicznego procesu produkcji, który wyróżnia się niskim zużyciem wody i prądu oraz ograniczoną emisją zanieczyszczeń. Wykorzystywane farby powinny być ekologiczne, a produkcja kosmetyków oparta o odnawialne źródła energii.
Jak czytamy w literaturze branżowej, firma promująca ekodesign powinna dążyć do obiegu zamkniętego, co oznacza przystosowanie wszystkich elementów opakowania do ponownego wykorzystania. Marka musi być odpowiedzialna za cały cykl życia produktu, gdzie wszystkie materiały są recyklingowane, a na etykiecie powinna znajdować się informacja o sposobie wyrzucenia opakowania.
Producenci kosmetyków coraz częściej sięgają po materiały ze źródeł odnawialnych, tj. kukurydza, olej talowy, fusy z kawy, trzcina cukrowa, co jest zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju. Dobrą praktyką jest wykorzystywanie w produkcji tylko tych składników, które pochodzą z upraw o niskim wpływie na środowisko. Ekologiczne opakowania w branży kosmetycznej powinny spełniać wymogi międzynarodowych certyfikatów Recyclass, PEFC czy FSC, co większa zaufanie klientów do marki, podnosząc jej wartość.