Dezodoranty i antyperspiranty

Czy dezodoranty i antyperspiranty mogą nam zaszkodzić?

Trudno wyobrazić sobie początek dnia bez dezodorantu czy antyperspirantu. Według badań TNS OBOP 91% kobiet deklaruje, że antyperspiranty są przez nie używane codziennie. Firmy kosmetyczne wypuszczają na rynek coraz to bardziej skuteczne kosmetyki, mające zapewnić nam ochronę przez 12, 24 czy nawet 48h. Czy jednak są one bezpieczne?

Badania wykazały, że w niektórych z nich znajdują się substancje, które w znacznym stopniu mogą zagrozić naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Oto niektóre z nich:

–        aluminium

Jest składnikiem aktywnym, blokującym gruczoły potowe i przez to zapobiegającym wydzielanie potu na powierzchnię skóry. Przeciwnicy antyperspirantów twierdzą, że aluminium może być absorbowane przez skórę, a w konsekwencji może powodować zmiany w receptorach estrogenowych, przez co ryzyko raka piersi zwiększa się. Badania nie potwierdzają, ani nie zaprzeczają tej teorii, jednak pewne jest, że codzienne stosowanie antyperspirantów zaburza  naturalne funkcje gruczołów potowych pach.

–        parabeny

podobnie jak aluminium, przez swoje działanie estrogenne mogą zwiększać ryzyko raka piersi. Wnikając do podskórnej tkanki tłuszczowej, odkładają się m.in. w piersiach i następnie przenikają do mleka karmiących matek. Faktem jest, że w badaniach przeprowadzonych w 2004 r. parabeny wykryto we wszystkich 20 próbkach pobranych od kobiet chorych na raka piersi.

–        glikol propylenowy (Propylene Glycol)

substancja nawilżająca, mająca zapobiegać wysychaniu pozostałych składników kosmetyku. Jest neurotoksyną powodującą kontaktowe zapalenie skóry, a nawet uszkodzenia wątroby i nerek.

–        FD&C

czyli dodatki chemiczne (barwniki). Mają działanie rakotwórcze oraz powodują reakcje alergiczne takie jak podrażnienie czy wysypka.

–        triklosan (Triclosan)

środek bakteriobójczy, powoduje podrażnienia skóry. Nie powinien być stosowany często, ponieważ poprzez swoje działanie bakteriobójcze prowadzi do zwiększenia się odporności bakterii na antybiotyki.

Składniki te są potencjalnie niebezpieczne, dlatego antyperspirantów i dezodorantów je zawierających należy używać rozważnie. Niekiedy jednak, zrezygnowanie z nich okazuje się być niemożliwe. Alternatywą dla nich jest stosowanie dezodorantów naturalnych, takich jak bezzapachowy dezodorant od firmy Green People. Nie zawiera on szkodliwych substancji, a zawarty w nim wyciąg z aloesu łagodzi podrażnienia. Opcją dla tych, którzy uwielbiają kosmetyki niekonwencjonalne są domowe dezodoranty robione z chmielu, sody oczyszczonej i olejków eterycznych czy naturalne dezodoranty z soli morskiej.

Dodaj komentarz