Certyfikat Cosmebio

Kupując kosmetyk naturalny i ekologiczny zależy nam na tym, by rzeczywiście taki był. Czy możemy jednak wierzyć producentom na słowo? Niekoniecznie. Wiele kosmetyków reklamowanych jako „organiczne”, „ekologiczne” czy „najwyższej jakości” w rzeczywistości takimi nie jest. Na szczęście istnieją pewne uregulowania prawne oraz niezależne organizacje certyfikujące, których zadaniem jest nałożenie na producentów wielu warunków dotyczących pochodzenia składników, ich przetwarzania oraz zapewniania produkowanym kosmetykom wysokiej jakości.

cosmebio

Jedną z takich organizacji jest Cosmebio, czyli niezależna jednostka certyfikująca powstała we Francji w 2002r. Certyfikat Cosmebio to gwarancja przejrzystości w zakresie składników i procesów produkcyjnych wykorzystywanych w kosmetykach ekologicznych. Zgodnie z tymi zasadami, w skład produktów oznaczonych logo BIO lub ECO wchodzą głównie składniki naturalne oraz pochodzenia naturalnego.

Według Cosmebio produkt ekologiczny musi zawierać co najmniej 95% składników pochodzenia naturalnego, naturalnych lub z rolnictwa ekologicznego .

Nie oznacza to jednak, że pozostałe 5% to składniki niewiadomego pochodzenia – Cosmebio zezwala na użycie minimalnej ilości składników, które nie są występują w postaci naturalnej. Jednocześnie muszą one spełniać szereg wymogów, tak zwanej „listy pozytywnej”. Oznacza to, że w skład kosmetyków odznaczonych certyfikatem Cosmebio nie mogą wchodził PEG, silikony czy produkty pochodzące z przemysłu petrochemicznego.

Oprócz tego:

– zabrania się stosowania syntetycznych zapachów lub barwników,

– wyklucza się używanie syntetycznych konserwantów, takich jak parabeny,

– zabrania się używania substancji pochodzących z roślin genetycznie modyfikowanych,

– nie dopuszcza się stosowania obróbek jonizacyjnych,

– proces pozyskiwania surowców nie może mieć szkodliwego wpływu na środowisko,

– opakowania kosmetyków muszą ulegać biodegradacji lub nadawać się do recyklingu

– kosmetyki nie mogą być testowane na zwierzętach

Cosmebio stawia głównie na kompletność oraz przejrzystość informacji zawartych na etykietach. Procent składników naturalnych i procent składników bio jest jasno wskazany na wszystkich opakowaniach produktów certyfikowanych, noszących znaki BIO i ECO.
Etykieta BIO gwarantuje, że:
co najmniej 95 % składników naturalnych lub pochodzenia naturalnego
co najmniej 95 % składników roślinnych z rolnictwa ekologicznego
co najmniej 10 % wszystkich składników jest w upraw ekologicznych

Etykieta ECO gwarantuje, że:
co najmniej 95 % składników naturalnych lub pochodzenia naturalnego
co najmniej 50 % składników roślinnych z rolnictwa ekologicznego
co najmniej 5 % wszystkich składników jest w upraw ekologicznych

Dodaj komentarz