Choroby skóry u małych dzieci rzadko są powodem do poważnego niepokoju. Wiele z nich ustępuje samoistnie, inne wymagają tylko chwilowej kuracji. Są jednak i takie choroby, które zaczynają się w dzieciństwie i niestety nie ustępują wraz z wiekiem. Poniżej krótka lista najczęstszych chorób skóry u dzieci.
Liszajec zakaźny
Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się wirusowa choroba zakaźna – odra. Jej cechą charakterystyczną jest czerwona wysypka o charakterze grudkowatym lub plamistym, z czasem przeradzająca się właśnie w liszaje – stąd nazwa.
Odra została w dużej mierze wyeliminowana dzięki szczepieniom, jednak rokrocznie notuje się w Polsce zachorowania na tę chorobę, dlatego nie można całkowicie zapomnieć o jej istnieniu.
Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry bardzo często kojarzone jest z małymi dziećmi, chociaż choroba dotyczy osób w każdym wieku, atakuje także seniorów.
Atopowe zapalenie skóry polega na powstawaniu zmian skórnych o charakterze plackowatym, które swędzą, łuszczą się i są czerwone. AZS może być np. następstwem niezdiagnozowanej i nieleczonej alergii. W przypadku wystąpienia tej choroby na pewno trzeba smarować swędzące miejsca, by ulżyć dziecku, jednak prawdziwa terapia polega na poszukaniu i wyeliminowaniu przyczyny.
Łuszczyca
Atakuje raczej osoby dorosłe, ale może pojawić się także u dzieci, dlatego zasłużyła na miejsce w tym zestawieniu. Nazwa ma swoje uzasadnieni – nadmiernie szybko namnażające się komórki naskórka łuszczą się i odpadają. Łuszczyca głowy w początkowym stadium może być mylona z łupieżem, jednak łatwo ją odróżnić po wyraźnych zmianach skórnych, które przy łupieżu nie występują.
Świerzb
Świerzb atakuje przede wszystkim dzieci chodzące do przedszkola lub szkoły. Nie bez powodu o chorobie tej mówi się w kontekście dużych skupisk ludzi, ponieważ zarażenie wymaga bezpośredniego kontaktu. Świerzb wywoływany jest przez świerzbowiec ludzki. Charakteryzuje się swędzeniem skóry, szczególnie w nocy, oraz pojawieniem się drobnych krostek lub kresek o nitkowatym charakterze. To dowód na obecność świerzbowca pod skórą.
Bielactwo
Bielactwo jest spowodowane czynnikami genetycznymi lub autoimmunologicznymi i nie jest stricte chorobą wieku dziecięcego, jednak to w pierwszych latach życia pojawiają się początkowe objawy, dlatego warto i o niej wspomnieć. Bielactwo polega na częściowym lub całkowitym braku pigmentacji skóry i pojawianiu się białych plam – miejsc, w których skóra nie opala się nawet przy intensywnej ekspozycji na promienie słoneczne.
Bielactwo to przede wszystkim problem estetyczny, jednak kuracja polega jedynie na maskowaniu objawów. W przyszłości dziecko będzie mogło się poddać wykonaniu makijażu medycznego.
Trądzik
W przypadku dzieci mowa o tzw. trądziku niemowlęcym. Wygląda on niemal identycznie, jak młodzieńczy, co może niepokoić rodziców, ale nie wymaga leczenia. Ustępuje samoistnie po kilku miesiącach. Pojawienie się trądziku niemowlęcego jest spowodowane zmianami hormonalnymi u dziecka. Mówiąc obrazowo – „przechodzi” ono z hormonów mamy na swoje.
W późniejszym czasie pojawi się trądzik młodzieńczy i jeśli będzie bardzo nasilony, koniecznie trzeba skonsultować się z dermatologiem.
Post gościnny.