W dzisiejszych czasach coraz więcej osób doświadcza nieprzyjemnych objawów po spożyciu pewnych produktów spożywczych. Często pojawia się wtedy pytanie: czy to alergia, czy nietolerancja pokarmowa? Chociaż obie te dolegliwości mogą powodować podobne objawy, ich przyczyny i mechanizmy działania są zupełnie różne. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe dla prawidłowej diagnozy i leczenia. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej obu tym stanom, aby wyjaśnić, czym się różnią i jak je rozpoznać. Zachęcamy do lektury!
Alergia pokarmowa i nietolerancja pokarmowa – czym są?
Alergia pokarmowa to reakcja immunologiczna organizmu na białka obecne w spożywanym jedzeniu. Głównymi winowajcami są: mleko, jaja, orzeszki ziemne, ryby, skorupiaki, orzechy drzewne, soja i pszenica. W przypadku alergii, system odpornościowy uważa te białka za zagrożenie i wytwarza przeciwciała, które powodują objawy alergiczne.
Z kolei, nietolerancja pokarmowa nie jest reakcją immunologiczną. Jest to problem z trawieniem lub przyswajaniem pewnych składników pokarmowych. Przykłady to nietolerancja laktozy czy fruktozy. W przypadku nietolerancji, układ pokarmowy nie jest w stanie przetworzyć pewnych składników, co prowadzi do różnych dolegliwości.
Objawy
Poniżej omawiamy krótko najważniejsze objawy obu schorzeń.
- Alergia pokarmowa
Objawy alergii pokarmowej mogą być bardzo różne, od łagodnych do rzeczywiście ciężkich. Wśród nich należy wyróżnić: wysypkę, świąd, obrzęk twarzy, trudności w oddychaniu, biegunkę i wymioty. W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, czyli do stanu zagrożenia życia.
- Nietolerancja pokarmowa
Osoby z nietolerancją pokarmową doświadczają głównie objawów z układu pokarmowego, takich jak: wzdęcia, biegunka, kolki i bóle brzucha. Mogą także wystąpić bóle głowy, zmęczenie czy niepokój.
Diagnostyka
Diagnostyka alergii pokarmowej polega na przeprowadzeniu badań skórnych, testów z krwi (poszukiwanie specyficznych przeciwciał) oraz tak zwanych testów prowokacyjnych pod nadzorem specjalisty.
Diagnoza nietolerancji pokarmowej natomiast jest bardziej skomplikowana, ponieważ nie ma konkretnych testów krwi do jej potwierdzenia. Najczęściej polega ona na eliminacji podejrzewanego pokarmu z diety i obserwacji objawów.
Leczenie
Jedyną skuteczną metodą leczenia alergii pokarmowej jest unikanie alergenów. W przypadku narażenia na alergen konieczne może być podanie adrenaliny. Leczenie nietolerancji pokarmowej polega głównie na modyfikacji diety. Osoby z nietolerancją laktozy mogą na przykład spożywać produkty bezlaktozowe.
Ciekawostki, dotyczące alergii i nietolerancji pokarmowej – Light Life
Jeśli chcesz zgłębić wiedzę na temat nietolerancji pokarmowej oraz alergii pokarmowej, serdecznie zapraszamy na portal Light Life. To miejsce, gdzie znajdziesz mnóstwo ciekawych artykułów dotyczących tematyki zdrowotnej, napisanych w przystępny i informacyjny sposób. Dzięki nim zrozumiesz lepiej mechanizmy działania swojego organizmu i dowiesz się, jak dbać o swoje zdrowie w codziennym życiu.
Podsumowanie
Zrozumienie różnic między alergią a nietolerancją pokarmową jest kluczowe dla prawidłowego postępowania. Pomimo pewnych podobieństw w objawach, mechanizmy i podejście terapeutyczne są różne. Jeśli masz podejrzenie którejś z tych dolegliwości, skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże Ci ustalić właściwą diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. Więcej na temat tych dwóch dolegliwości przeczytasz na portalu Light Life, gdzie znajduje się wiele, ciekawych artykułów.
Artykuł promocyjny.