Praca dla opiekunek w Niemczech: wady i zalety

Obecnie najstarsze społeczeństwo w Europie reprezentują Niemcy. Zjawisko to jest widoczne i ma skutki na wielu obszarach życia codziennego, a największe odczuwa system opieki w Niemczech. Brakuje młodych rąk do pracy, które zajmowałyby się starszymi osobami. O wiele więcej jest osób starszych, schorowanych i przebywających na emeryturze niż osób młodych i pracujących.

starszy człowiek opierający się o laskę

Rodzaje opieki w Niemczech

Opiekę w Niemczech można realizować na kilka sposobów. Gdy starszą osobę zaczynają dręczyć choroby, które uniemożliwiają jej samodzielne funkcjonowanie, zazwyczaj najbliżsi przejmują opiekę. Jednak niewielu jest w stanie wytrwać w niej do końca. Opieka nad schorowanym rodzicem to prawdziwe wyzwanie i poświęcenie, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Córka czy syn seniora muszą w takiej sytuacji zrezygnować z czasu dla własnej rodziny, a w niektórych przypadkach nawet z pracy, ponieważ senior wymaga całodobowej opieki.

Pracę w opiece w Niemczech wykonują też oczywiście domy spokojnej starości. Jednak umieszczenie w nich seniorów jest bardzo problematyczne. Wiele ośrodków jest zapełnionych, w tym prywatnych. Na wolne miejsce trzeba czekać nawet miesiącami. Koszty też nie są zachęcające, miesięczny pobyt może zrujnować budżet rodziny. Poza tym seniorzy wykazują niechęć do przeprowadzki w obce miejsce. Tak drastyczna zmiana powoduje u niektórych pogorszenie zdrowia i depresję.

Pozostaje więc tylko opiekunka osób starszych. Dzięki takiemu rozwiązaniu senior nie musi opuszczać swojego azylu, a opiekunka mieszkająca razem z nim, zawsze czuwa nad jego bezpieczeństwem. Jednak przeszkodą są również koszty, czasami nawet wyższe niż w przypadku domów opieki.

Praca w opiece w Niemczech korzyścią dla Polek i niemieckich rodzin

Z wyżej wymienionych powodów coraz więcej niemieckich rodzin decyduje się na zatrudnienie opiekunki z Polski. Podczas gdy Niemcy odczuwają ulgę w portfelu, dla Polek propozycja pracy jest wyjątkowo korzystna. Zależy też oczywiście od agencji, z jaką nawiążą współpracę.

Oferty pracy w opiece w Niemczech na stronie Veritas proponują opiekunkom zarobki rzędu 8 tys.-9 tys. złotych miesięcznie. Opiekunka nie ponosi dodatkowych kosztów: transport zapewnia firma, a rodzina podopiecznego zapewnia osobny kąt (zazwyczaj jest to osobny pokój) oraz wyżywienie. Każda opiekunka dostaje do podpisania przejrzystą, polską umowę, z którą może na spokojnie się zapoznać. Wszystkie panie są objęte opieką koordynatora, z którym w razie problemów zawsze można się skontaktować.

Dołącz do zespołu Veritas – pomagaj innym i zarabiaj jednocześnie. Czekamy na Twoje zgłoszenie na stronie: Praca opieka Niemcy.

 

Tekst zewnętrzny.