Poszetka – jak składać?

Poszetka - jak składać

Poszetki, swoje miejsce w historii mody odnotowały już wiele lat temu. Pierwsze lniane chusteczki pojawiły się już w starożytności, ale na stałe w Europie przyjęły się w osiemnastym wieku – pełniąc rolę stylowego dodatku, aż do dziś. Kiedyś klasyczne białe, aktualnie szyte z różnorodnych tkanin w wielu wariantach kolorystycznych.

 

Jak prawidłowo nosić poszetkę?

Poszetka do garnituru, to drobny element, który wzbogaca męską garderobę dodając jej charakteru. Umieszczamy ją w przedniej, górnej kieszeni marynarki, tak zwanej brustaszy. Ozdobne chusteczki wykonane są zazwyczaj z materiałów takich jak jedwab czy len. Ręczne obszycie nadaje im wysublimowanej formy, a odpowiedni kolor może podkreślić elegancję lub dodać odrobinę finezji. Warto nauczyć się, jeśli stylizacje wzbogaca poszetka, jak składać ją, by prezentowała się najefektowniej. Dobrze opanować trzy podstawowe sposoby, które ułatwią jej odpowiednie ułożenie, ze względu na tkaninę lub wzór.

Najpopularniejszym sposobem składania chusteczki, jest prezydencki, zwany inaczej TV fold. Zazwyczaj najlepiej prezentuje się, gdy poszetka do marynarki, jest wykonana z lnu w jasnym kolorze. W tym układzie, materiał wystaje z kieszeni na około centymetr i jest ułożona względem niej równolegle. Ważne, by była dobrze dopasowana do szerokości, ponieważ wpływa to znacząco na estetykę. Kolejnym popularnym sposobem jest Mountain fold.

Po złożeniu chusteczka przypomina górskie szczyty, dlatego wybierając ten wariant, ładniej będzie prezentować się jedwab w barwnej wariacji. Należy pamiętać o starannym ułożeniu konstrukcji poszetki, tak aby nie tylko wzór prezentował się najatrakcyjniej, ale co najistotniejsze, by forma trzymała się pewnie przez cały czas. Kolejną popularną metodą składania jest Puff fold, który może wydawać się na początku bardziej skomplikowany. Taki rodzaj złożenia, doskonale pasuje do mniej oficjalnych okoliczności. W tym przypadku również lepiej sprawdzi się jedwabny materiał, który pozwoli uzyskać swobodniejsze ułożenie.

Jak dobrać odpowiednio poszetkę?

Jeśli chcemy, by naszą stylizację wzbogaciła poszetka, garnitur odgrywa tu znaczącą rolę. Może ona współgrać z kolorem marynarki lub zupełnie z nią kontrastować. Jeśli dopasowujemy ją do pozostałych dodatków takich jak krawat czy mucha, należy mieć na uwadze, by nawiązywały do siebie, ale różniły się typem tkaniny czy wzorem, w przeciwnym przypadku całość może wydać się monotonna.

Artykuł sponsorowany.