Poznaj opium style, grunge style i styl streetwear. Czym się charakteryzują, co je wyróżnia i dlaczego młodzi ludzie tak chętnie je wybierają?
Nastolatki, ale również odrobinę starsi od nich ludzie bardzo często lubią eksperymentować z modowymi trendami. Tym, jak się ubierają, chcą niekiedy wyrazić siebie, swój indywidualizm, a nawet bunt i sprzeciw wobec rozmaitych restrykcji, norm. To właśnie z takich nastrojów wywodzą się królujące obecnie modowe style młodzieżowe. Projektanci z kolei oraz modowi trendsetterzy zachęcają do tego, by szukać swojego stylu, by testować ciekawe połączenia i nie bać się wychodzić przed szereg. Przyjrzyjmy się trzem z najpopularniejszych kierunków, by pomóc Ci zrozumieć różnice między nimi oraz najważniejsze założenia.
Opium style – outfity w rockowym wydaniu
Stylizacje w klimacie opium łączą w sobie elementy mody rockowej, punkowej i hip-hopowej. Prym wiedzie tu mroczna czerń, często sprana, wypłowiała, sprawiająca, że spodnie czy koszulka wyglądają na stare i zniszczone. To również spodnie z bardzo szerokimi nogawkami, buty na grubej podeszwie, albo nawet na platformach, luźne T-shirty, bluzy z rozmytym nadrukiem oraz oversizowe bomberki lub skórzane ramoneski. Charakterystycznym dodatkiem jest duża ilość wyrazistej biżuterii. Mile widziane duże łańcuchy, bransoletki, chokery na szyję. Opium style bardzo szybko stał się popularny wśród młodzieży. W sieci pojawiła się opinia, że prawdziwy styl opium wymaga ogromnych wydatków na prestiżowe marki, a większość jest w błędzie, sądząc, że ubiera się w opium. Na szczęście młodzi ludzie nie zrażają się taką opinią i postanawiają nosić to, w czym mogą pokazywać światu swoją osobowość, zamiłowanie do określonego typu muzyki, wiedząc, że nie muszą wydawać na ciuchy niebotycznych kwot.
Grunge style – wehikuł czasu i podróż do lat 90.
To moda dla nonkonformistów słuchających Nirvany, Kurta Cobaina, Pearl Jam, Temple of the Dog czy polskich: Hey lub O.N.A. Grunge style akceptuje pewien rodzaj niechlujności, nonszalancji i pozornego nieprzykładania większej wagi do stroju. Miłośnicy tego nurtu chętnie wkładają wytarte trampki, luźne jeansy z dziurami, oversizowe swetry. Świetnie sprawdzi się również flanelowa koszula w grubą kratę, a na nadgarstkach liczne rzemienie. W stylu tym brak jaskrawych kolorów, króluje przede wszystkim czerń, brąz oraz szarości. Mile widziane postarzenia, przetarcia, dziury i lekkie zagniecenia. To ogromny plus dla tych, którzy nie przepadają za żelazkiem.
Streetwear style – moda rodem z Nowego Jorku
Tu inspiracją był przede wszystkim hip-hop, raperzy i fani deskorolki. Ubrania w modzie streetwearowej są zazwyczaj maksymalnie wygodne i luźne. Prym wiodą oversowe, a nawet kilka rozmiarów za duże T-shirty, szerokie spodnie np. parachute, bluzy z kapturem, kangurki, kurtki bomberki i parki. Całość podkreśla sportowe obuwie typu sneakersy oraz rozmaite czapki.
Styl streetwear w przeciwieństwie do dwóch powyższych typowych dla dzisiejszej młodzieży wyróżnia duże zróżnicowanie kolorystyczne. Choć czerń i szarości zawsze się sprawdzą, fani ulicznych ofutfitów mogą śmiało sięgać po intensywne barwy, również te jaskrawe, a także mocne wzory i tworzyć nietypowe zestawienia kolorystyczne.
Jak widać, młodzi ludzie dziś przywiązują dużą wagę do swobody i chętnie wyrażają to swoim ubiorem. Podobnie jak w poprzednich epokach, swoje stylizacje wybierają, bazując na tym, co noszą ich idole oraz ulubieni twórcy muzyczni.
Wpis gościnny.