Kolagen to jedno z najważniejszych białek budulcowych w organizmie człowieka. Odpowiada za piękny wygląd skóry i włosów oraz bierze udział w regeneracji mięśni i ścięgien. Wraz z wiekiem jego ilość spada, wiele osób decyduje się więc na suplementację. Kiedy warto stosować kolagen na stawy i jak dobrać odpowiedni preparat?
Dlaczego warto suplementować kolagen?
Tuż po 25 roku życia ilość kolagenu w organizmie zaczyna spadać, tracimy także zdolność jego odbudowy. Jest to naturalny i nieunikniony związany z upływającym czasem i postępującymi procesami starzenia organizmu. Z wiekiem pojawia się także większe zapotrzebowanie na witaminy C, A i D oraz miedź. Ich niedobór może powodować zwolniony proces odbudowy włókien kolagenowych.
Niedobór kolagenu objawia się gorszą kondycją skóry i osłabieniem funkcji regeneracji całego organizmu. Skóra traci swoją jędrność i nawilżenie, a kości stają się słabsze i bardziej podatne na złamania. Kolagen można bezpiecznie suplementować już po 25 roku życia. Najczęściej sięgają po niego jednak osoby starsze, które zauważyły u siebie opisane powyżej zmiany. W każdym przypadku suplementacja powinna być uzupełnieniem zdrowej diety, bogatej w naturalne źródła kolagenu.
Jak kolagen działa na stawy?
Kolagen odpowiada także za produkcję mazi stawowej. Gdy jest go zbyt mało, może nastąpić zwiększone tarcie części ruchomych, co prowadzi do powstawania urazów i tzw. bóli stawów. W przypadku dużych niedoborów kolagenu rośnie ryzyko kontuzji. Wśród częstych dolegliwości znajdują się m.in. zerwanie ścięgna, naderwanie więzadła czy problem z wypadającym dyskiem. Zwiększając podaż kolagenu, możemy im w znacznym stopniu zapobiec. Odpowiedni poziom kolagenu przyczyny się także do wzmocnienia skóry, kości, mięśni oraz ogólnej poprawy odporności.
Źródła kolagenu
Źródłem kolagenu powinna być przede wszystkim zdrowa i zbilansowana dieta. Najwięcej naturalnego kolagenu zawierają produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak żelatyna, galaretka czy skórka. Dobrym źródłem kolagenu są także podroby m.in. serca i wątróbka. Cenne białko znajdziemy w rybach, nabiale oraz mięsie m.in. golonka, salceson i rosół na kościach. Nadmierne spożywanie tych produktów wiąże się także z wysokim spożyciem tłuszczów, co z kolei może przyczynić się zwiększonego poziomu cholesterolu lub nadwagi. Z tego powodu wiele osób decyduje się suplementować kolagen. Jaki produkt warto wybrać?
Jak wybrać kolagen na stawy?
Na rynku jest wiele preparatów z kolagenem, które wspierają kondycję stawów i kości. Są one wytwarzane z jednego z czterech źródeł pochodzenia zwierzęcego. Wyróżniamy kolagen rybi, kolagen wieprzowy, wołowy oraz kolagen drobiowy, które różnią się ze względu na klasę i typ. Najmocniejszy kolagen na stawy to kolagen typu II, który występuje w chrząstce stawowej i dlatego najlepiej sprawdzi się, jeśli chcemy wesprzeć tę część organizmu. Możemy także sięgnąć po kolagen typu I, który jest składnikiem budulcowym skóry i więzadeł. Za najlepsze źródło kolagenu uznawane są preparaty ze skór i łusek rybich, czyli tzw. kolagen morski.
Artykuł zewnętrzny.