Jakie są najczęstsze błędy rodziców przy podawaniu leków na przeziębienie dzieciom?

Przeziębienie i grypa to dwie infekcje, które najczęściej dotykają dzieci. Zazwyczaj nie są one groźne, ale maluchy potrzebują wówczas wzmożonej opieki ze strony dorosłych. Niestety wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że próbując pomóc dziecku robi to w nieodpowiedzialny, a nieraz niebezpieczny sposób. Badania opublikowane w „The Journal of Pediatrics”, udowadniają, że aż 400 000 przypadków telefonicznego kontaktowania się z ośrodkiem zatruć, oraz 50 000 wizyt na oddziałach doraźnej pomocy w USA, było spowodowane niewłaściwym podaniem leków przez opiekunów. Dowiedz się, jak pomóc dziecku podczas przeziębienia i jakie leki są dla niego bezpieczne.

przeziębienie u dziecka

Jakich błędów unikać podczas leczenia przeziębienia u dziecka?

Nie doprowadzaj do bałaganu w domowej apteczce

Wiele przypadków zatrucia lekami wynika z bałaganu w domowej apteczce. Dorośli często wyjmują leki z oryginalnych opakowań, mieszają je i zapominają, które do czego służą. Oprócz tego nie zabezpieczają leków przed dziećmi, które w stanie wysokiego dyskomfortu mogą próbować zażywać tabletki samodzielnie. Utrzymując porządek w apteczce i zabezpieczanie substancji w specjalnych pojemnikach może uchronić nieraz malucha przed niepotrzebnym zatruciem chemicznym.

Nie podawaj leków zbyt długo

Przeziębienie to dość lekka infekcja, nawet dla dziecka. Zazwyczaj trwa około tygodnia, a objawy potrafią ustąpić już po trzech dniach. Jeśli mimo to, maluch ciągle skarży się na ból, ma wysoką gorączkę i niesłabnący katar oraz kaszel, należy udać się do lekarza. Być może dziecko złapało grypę lub inną chorobę. Niestety niektórzy rodzice podają kolejne dawki leków, które jeszcze bardziej obciążają organizm dziecka. Takie postępowanie jest błędne i może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. 

Nie ignoruj instrukcji podanej na opakowaniu

Wielu rodziców podchodzi do podawania lekarstw nazbyt intuicyjnie. Niektórzy zapominają również, że spożywanie substancji chemicznych w postaci leków związane jest bardziej z wagą ciała, niż z wiekiem. Dlatego zawsze należy dobierać odpowiednią dawkę leku do wagi dziecka. Zwykle takie informacje podane są na ulotce dołączonej do opakowania. Wszystko wynika z tego, że dzieci mogą mieć różną wagę w różnym wieku. Nie podawaj również większej dawki, niż ta wskazana na opakowaniu. Jeśli nie widać poprawy u malucha, udaj się z nim do lekarza. 

Ostrożnie z ibuprofenem

Ibuprofen to lek, który jest bezpieczny dla dzieci, jednak nie we wszystkich przypadkach. Absolutnie nie wolno go podawać noworodkom i niemowlętom do 3 miesiąca życia oraz dzieciom chorującym na ospę. W przypadku ospy, może to doprowadzić do zwiększenia ryzyka zakażenia przez paciorkowce i gronkowce. 

Najlepszą zasadą podczas podawania leków swoim pociechom jest wiedza i umiar. Skoro już wiesz, jakich błędów nie popełniać podczas tej czynności, sprawdź, jakie leki możesz podawać swojemu dziecku podczas przeziębienia. 

Jakie leki na przeziębienie dla dzieci?

Najbezpieczniejszymi lekami dla dzieci w trakcie przeziębienia są paracetamol (działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe) oraz ibuprofen (działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe). Jak wspomnieliśmy wyżej, niemowlęta do 3 miesiąca życia nie mogą spożywać ibuprofenu, natomiast paracetamol jest dla nich w pełni bezpieczny.

Jeśli maluch ma bardzo wysoką i trudną do zbicia gorączkę można połączyć oba rodzaje leków. Ważne jest, aby dawkować je naprzemiennie z zachowaniem odpowiedniego dawkowania i odstępu pomiędzy lekami. Przerwa pomiędzy kolejnymi dawkami ibuprofenu powinna wynosić około 8 godzin, natomiast przy stosowaniu paracetamolu około 4 – 6 godzin.

Artykuł sponsorowany.