Jak dbać o związek po latach bycia razem?

Budowanie trwałego związku to proces, który wymaga ciągłej pracy. Nie da się tworzyć zdrowej, ciepłej relacji, jeśli przestanie się o nią dbać. Dotyczy to zarówno związków z krótkim stażem, jak i wieloletnich partnerów. Szczególni ci drudzy są narażeni na kryzysy, spowodowane rutyną i niewielkim zaangażowaniem w relację. Bez względu na długość trwania związku, powinno się dbać o celebrowanie wspólnych chwil, bliskość i intymność. Jak to zrobić?

jak dbać o związek

Jadajcie wspólne posiłki

Wspólne posiłki to okazja do rozmowy i spędzenia czasu razem. W trakcie obiadu lub kolacji zyskuje się okazję do porozmawiania o codziennych sprawach, ale nie tylko. Równie dobrze można omówić ważniejsze sprawy. Takie rozmowy pozwalają parze na bieżąco informować się o różnych problemach lub oczekiwaniach. Dzięki temu w związku panuje atmosfera szczerości i zaufania. Wspólny posiłek to również chwila, by oderwać się od codziennego pędu i na kilkanaście minut usiąść przy jednym stole.

Eksperymentujcie w sypialni

Z czasem w każdym związku w sypialni pojawia się rutyna. Kochająca się para może odczuwać mniejsze pożądanie, gdyż doskonale zna siebie i swoje ciała. Aby uniknąć znudzenia sferą intymną w związku z długim stażem, warto eksperymentować. Eksperymenty nie oznaczają od razu wizyty w klubie dla swingersów lub zapraszania dodatkowej osoby do sypialni! Możecie próbować niewielkich zmian jak choćby nowej pozycji lub długiego masażu zamiast klasycznej gry wstępnej. Może sprawdzicie, czym są zabawki analne? A może sięgnięcie po gadżety takie jak gry erotyczne? Tylko tyle wystarcza, by na nowo rozbudzić w partnerach pożądanie i podgrzać atmosferę w sypialni.

Planujcie wspólne wakacje i wycieczki

Dzieci dorosły i żyją własnym życiem? Nie musicie siedzieć przed telewizorem w domu. Bez przeszkód możecie spędzać czas na krótszych i dłuższych wycieczkach tylko we dwoje. Nie musicie wyjeżdżać na drogie wczasy w egzotycznych krajach. Możecie wybrać się na długi spacer po górskich dolinach, na grzybobranie, a także na przejażdżkę rowerową po okolicy. Równie dobrze możecie zaplanować weekend nad morzem poza sezonem i pobyt w górach na święta Bożego Narodzenia. Wspólne wyjazdy pomogą wam zerwać z rutyną i znaleźć ciekawy pomysł na drugą młodość.

Dbajcie o wspólne zainteresowania

Po wielu latach w związku nie macie zwykle planów związanych z powiększeniem rodziny lub budową domu. Ustabilizowane życie sprzyja jednak rozwijaniu pasji i zainteresowań. Lubicie uprawiać rośliny w ogrodzie? A może kibicujecie siatkarzom? Możecie założyć ogród na działce za miastem (więcej info tutaj) i dbać o niego przez cały sezon. Wspólne prace i plany związane z nasadzeniami dadzą wam wiele tematów do rozmowy. Z kolei, jeśli lubicie sport i oglądacie mecze ulubionej drużyny, możecie planować wspólne wyjazdy na stadiony i przeżywać sportowe emocje na żywo.

Wykorzystujcie doświadczenia z wcześniejszych etapów związku

Po latach wiecie, że nie warto kłócić się o drobnostki i wracać do niektórych spraw z przeszłości. Dbajcie o związek, wykorzystując doświadczenia, które zdobyliście przez lata. Dzięki nim unikniecie powtarzania dawnych błędów i wielu nieprzyjemnych sytuacji. Zyskacie większy spokój ducha i radość z kolejnych chwil spędzonych razem. Pozytywne doświadczenia z przeszłości z kolei pomogą Wam przetrwać trudniejsze chwile związane np. z opuszczeniem domu przez dorosłe dzieci.

Artykuł sponsorowany.