Farbowanie włosów w domu – krok po kroku

Jak przeprowadzić samodzielną koloryzację włosów? O co musisz zadbać i o czym pamiętać, zanim podejmiesz wyzwanie?

Chcesz mieć nieskazitelną fryzurę, ale brakuje Ci czasu lub pieniędzy na regularne wizyty w salonie fryzjerskim? Możesz pokusić się o samodzielną koloryzację w domowym zaciszu, za niewielkie pieniądze i wtedy, gdy akurat znajdziesz wolną chwilę. Jak się przygotować do tego zabiegu i jak wykonać, by cieszyć się najlepszym efektem?

Farbowanie włosów w domu

Wybierz farbę w kolorze, w którym będziesz się dobrze czuła

Przede wszystkim musisz zacząć od wyboru i zakupu farby. Sięgnij po kolor, który podkreśli Twoją urodę i najlepiej będzie współgrał z kolorytem cery oraz oczu. Jeśli masz ochotę zaszaleć i postawić na kontrast, nic nie stoi na przeszkodzie, o ile dobrze to przemyślałaś. Na każdym opakowaniu farby, znajdziesz wskazówkę, co do tego, jaki mniej więcej efekt uzyskasz przy określonym kolorze wyjściowym. Pamiętaj jednak, że ostateczny rezultat uzależniony będzie od tego, jak długo pozostawisz produkt na włosach, a także od ich predyspozycji.

Jeżeli chcesz rozjaśnić włosy, sama farba do włosów blond nie będzie wystarczająca. Rozjaśnianie bezpieczniej jest przeprowadzić pod okiem fachowca. Farby blond przeznaczone są do naturalnie jasnych włosów.

Przygotowanie do farbowania włosów

Tym, o co musisz zadbać, jest czas i przestrzeń. Nie zabieraj się za nakładanie farby, gdy jesteś sama z małym dzieckiem, czekasz na kuriera czy ważny telefon. Ograniczenie możliwości, że nagle coś się wydarzy, odciągnie Cię od zabiegu, zminimalizuje ryzyko nierównomiernej koloryzacji. Bardzo ważne jest też, byś nie robiła tego w pośpiechu, szczególnie gdy to Twój pierwszy raz.

Gdzie farbować włosy? Najlepiej w łazience, przed dużym lustrem. Jeśli masz kogoś do pomocy, dobrze sprawdzi się także kuchnia. Możesz zabezpieczyć podłogę folią malarską lub starym kocem. Przygotuj stanowisko, by w jednym miejscu, pod ręką znalazły się wszystkie elementy opakowania produktu, plastikowa lub szklana miseczka (ewentualnie słoik lub szklanka), szeroki pędzel do nakładania farby, grzebień do robienia przedziałków i klamry do włosów (kilka mniejszych lub jedna większa).

Przed przystąpieniem do farbowania koniecznie zabezpiecz skórę w okolicy skalpu tłustym kremem. Posmaruj czoło, skronie, okolice za uszami oraz kark. Na ramiona zarzuć stary ręcznik lub włóż koszulkę, której nie będzie Ci szkoda przeznaczyć już na stałe do farbowania włosów.

Samodzielne nakładanie i zmywanie farby do włosów

Zrób na środku głowy przedziałek i zacznij nakładać farbę pędzlem od czubka. Potem rób kolejne przedziałki coraz niżej, pokrywając kolejne pasma aż do karku. Kiedy skończysz z jednej strony, analogicznie postąp z drugą. Farbę, która pozostanie w misce, nabieraj palcami (koniecznie w rękawiczkach) i wcieraj w całe włosy tak, jak przy myciu. Na koniec, jeśli taką wskazówkę producenta znajdziesz w instrukcji, załóż foliowy czepek, a także od razu zmyj ewentualne plamy z farby, które pojawiły się na skórze. Po upływie zalecanego czasu zmyj farbę, umyj głowę szamponem, nałóż odżywkę i ponownie spłucz. Do osuszenia włosów użyj starego ręcznika lub koszulki, najprawdopodobniej tkanina również złapie kolor.

Artykuł gościnny.