Prowadzenie ekologicznego trybu życia nie ogranicza się wyłącznie do wyboru bio produktów żywnościowych czy ograniczeniu marnotrawstwa. Bliskie nam idee możemy przenieść również na grunt wnętrzarski. Które rozwiązania sprawdzą się w niemal każdym pomieszczeniu w mieszkaniu? Oto kilka ciekawych pomysłów na ekologiczne mieszkanie.
Ekologicznie, czyli ciepło
Ekologiczne mieszkanie to takie, w którym staramy się zakumulować jak najwięcej ciepła. Dzięki temu możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu, jednocześnie zużywając znacznie mniej opału, którego spalanie zatruwa środowisko. Pierwszym krokiem do ciepłego mieszkania jest wymiana okien na w pełni szczelne modele. Następnie powinniśmy umożliwić promieniom słonecznym swobodny dostęp do pomieszczeń. Rolety czy zasłony powinny być więc odsłonięte w ciągu dnia. Dobrym rozwiązaniem będzie wyłożenie na podłodze dywanów. Możemy zastosować je zarówno w pokojach, jak i w łazience czy w kuchni, wybierając dedykowane do konkretnego pomieszczenia modele. Warto rozważyć przykręcenie kaloryferów, tak aby temperatura w mieszkaniu nie przekraczała 20 stopni.
Naturalne materiały w pomieszczeniach
Wybierając meble i dodatki do pomieszczeń, skupmy się przede wszystkim na tych wykonanych z naturalnych materiałów. Drewniane meble, lniane firany, bawełniane zasłony – to tylko niektóre elementy, jakie warto mieć w swoim mieszkaniu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że obecnie zdecydowana większość przedmiotów ma swoje ekologiczne odpowiedniki. Dobrym przykładem jest materac, którzy może wspierać zdrowy sen, jednocześnie umożliwiając swobodny przepływ powietrza. Wykonany z przyjaznych skórze, ekologicznych materiałów, nie gromadzi wilgoci, która jest idealnym środowiskiem do rozwoju chorobotwórczych patogenów.
Wysokiej jakości materace można zakupić w sklepie internetowym https://sennamaterace.pl/. Jest to autoryzowany dystrybutor marki Hilding, dlatego możemy być pewni, że robiąc zakupy w tym miejscu, otrzymamy oryginalne produkty. Szukając materaca dla siebie, warto zapoznać się z ofertą dostępną w zakładce https://sennamaterace.pl/109-materace-120×200. Do łóżka, w którym umieścimy takim materac, wybierzmy pościel wykonaną z ekologicznych materiałów. Całość warto uzupełnić ozdobnymi poduszkami w lnianych lub bawełnianych poszewkach. Inspiracji na naturalne dodatki jest oczywiście o wiele więcej – dobrym przykładem są oczywiście rośliny, których nie może zabraknąć w ekologicznym mieszkaniu. Im więcej, tym lepiej – na ścianie, na podłodze czy na parapecie prezentują się wręcz idealnie.
Modny (i ekologiczny) minimalizm z drugiej ręki
W ekologicznym domu królują rozwiązania minimalistyczne, które w pewien sposób są spójne z ideą zero waste. Chodzi o to, aby nie gromadzić zbędnych przedmiotów, a tym, które w jakiś sposób można przerobić, nadać nowe życie. Oczywiście, nie każdy jest dobry w przerabianiu, ale te „braki” można uzupełnić, sięgając po elementy dekoracyjne czy meble z drugiej ręki. Kupimy je na pchlim targu, w internecie, a także w sklepach, które prowadzą sprzedaż rzeczy używanych. Wiele z nich wciąż nadaje się do użytku, a niektóre wyglądają nawet jak nowe. Wybór produktów z drugiej ręki to także doskonały sposób na podreperowanie domowego budżetu – ostatecznie tego rodzaju produkty są najczęściej o wiele tańsze. Możemy też zakupić takie, na które normalnie nie byłoby nas stać. Kierując się ideą minimalizmu, wybieramy tylko to, co rzeczywiście jest nam potrzebne, nie gromadząc w domu zbędnych przedmiotów. Dzięki temu łatwiej będzie nam zachować ład i porządek we wnętrzach.
Jak oczyścić powietrze w domu?
Problem wysokiego stężenia pyłów zawieszonych sprawia, że nie możemy oddychać czystym powietrzem nawet we własnym domu. Dbając o środowisko naturalne, w pierwszej kolejności powinniśmy postawić na ekologiczne źródła ciepła, które nie wywierają takiego wpływu na przyrodę. Jednocześnie warto sięgnąć po oczyszczacz powietrza. Nowoczesne urządzenia, choć niezawodne, są stosunkowo drogie. Na szczęście mamy też do dyspozycji naturalne oczyszczacze, czyli rośliny. Warto mieć ich w domu jak najwięcej, mając na uwadze dobrobyt wszystkich członków rodziny. Pamiętajmy, aby nie wietrzyć pomieszczeń, jeśli normy pyłów zawieszonych są kilkukrotnie przekroczone. Lepiej poczekać na moment, w którym wskaźniki nieco opadną, dając nam możliwość bezpiecznej wymiany powietrza w mieszkaniu. Naturalne oczyszczacze przydadzą się nie tylko zimą, lecz także w porze letniej, gdy do naszych pomieszczeń wpada sporo alergenów.
Artykuł sponsorowany.