Czym się różni kosmetyk od dermokosmetyku?

dermokosmetyki

Gdy nasza skóra zaczyna przysparzać problemów, zaczynamy się rozglądać za jak najszybszym rozwiązaniem. Wtedy prędzej, czy później trafiamy na hasło dermokosmetyki. Czym właściwie jest ta gałąź środków do pielęgnacji skóry? Co odróżnia je od zwykłych kosmetyków stosowanych na co dzień? Wokół dermokosmetyków narosło już sporo legend i mitów, a dodatkowo dzięki reklamom w mediach i prasie zdają się być receptą na wszystko. Sprawdźmy więc, czym są i jak wybierać kosmetyki dermatologiczne!

Czym są dermokosmetyki i co je odróżnia od zwykłych kosmetyków?

Najprostsza definicja dermokosmetyków to, specjalne kosmetyki do pielęgnacji skóry problemowej mające za zadanie wspomóc leczenie problemów dermatologicznych. Warto jednak od razu zaznaczyć, że nie ma oficjalnej definicji tego typu preparatów i bardziej jest to umowa, układ, który zawarli producenci dermokosmetyków, aby ułatwić klientom wybór odpowiednich produktów.

Głównym zadaniem kosmetyków dermatologicznych jest więc spełnianie różnych funkcji, których nie spełniają zwykłe kosmetyki, czyli:

  • wsparcie pielęgnacji cery wrażliwej i chorej,
  • odbudowują barierę ochronną skóry wrażliwej,
  • dobrze dobrane do indywidualnych potrzeb naszej skóry wrażliwej, widocznie wpływają na poprawę jej stanu,
  • systematyczne stosowanie dermokosmetyków wspiera terapie dermatologiczne i pomaga zapobiegać nawrotom schorzeń i problemów.

3 najczęściej spotykane mity o dermokosmetykach

Co zatem z mitami krążącymi wokół dermokosmetyków? Najczęstsze z nich dotyczą cudownych właściwości leczniczych i magicznego składu. Niestety wiele z tych teorii to nieprawda, albo w dużej mierze niedopowiedzenia:

  • Dermokosmetyki mają działanie lecznicze – niestety to nieprawda. Produkty kosmetyczne nazywane dermokosmetykami mogą tylko wspomóc terapię i działanie prawdziwych leków w leczeniu takich schorzeń jak atopowe zapalenie skóry, trądzik czy inne. Zawierają substancje aktywne, naturalne czynniki nawilżające i substancje roślinne i naturalne (kwas hialuronowy, kwas salicylowy, zielona herbata, itp.), dzięki czemu wpływają korzystnie na stan skóry, odżywiają ją znacznie lepiej niż tradycyjne kosmetyki, a to w konsekwencji sprawia, że terapia przebiega szybciej i skuteczniej.
  • W składzie dermokosmetyku nie występują konserwanty i sztuczne zapachy – tak naprawdę dermokosmetyki także zawierają te substancje, ale w niższych stężeniach lub robione są ze składników mogących nie wywoływać dodatkowych podrażnień. Substancje zapachowe, konserwanty, czy barwniki w nich używane bazują także na naturalnych składnikach, dzięki czemu są bezpieczne przy używaniu, choćby w przypadku atopowego zapalenia skóry czy w pielęgnacji cery trądzikowej.
  • Dermokosmetyki nie zawierają alergenów – niektóre kosmetyki dermatologiczne zawierają alergeny, tylko często w dużo mniejszej ilości. Preparaty, które ich nie zawierają to kosmetyki hipoalergiczne, które także mogą być dermokosmetykiami.

Po dermokosmetyki sięgają chętnie nie tylko osoby z problemami skórnymi! Sprawdź, dla kogo się sprawdzą

Dermokosmetyki to wciąż kosmetyki i mogą być chętnie używane także do pielęgnacji skóry zdrowej zamiast tradycyjnych kosmetyków. Ze względu na naturalne i korzystne dla naszej cery składniki dermokosmetyków często są wybierane przez kobiety w ciąży czy osoby mocniej wrażliwe na siły natury oraz tych, którzy pracują w trudnych warunkach.

Na stronie drogerii internetowej Boneto znajdziecie dermokosmetyki przeznaczone do różnego typu skóry. Po zapoznaniu się z ich składem i właściwościami, szybko stwierdzicie, że są lepsze od klasycznych kosmetyków i lepiej wpływają na skórę, skutecznie wzmacniają ją i odżywiają. Mimo że najczęściej produkty przeznaczone są pod konkretne typy cer wrażliwych nie warto się zniechęcać i dać im szanse na pielęgnację każdej skóry.

Artykuł sponsorowany.