Czym jest łojotokowe zapalenie skóry głowy?
Łojotokowe zapalenie skóry głowy jest częstym schorzeniem skóry, które może powodować zaczerwienienie, swędzenie i łuszczenie się skóry. Chociaż nie ma lekarstwa na łojotokowe zapalenie skóry, istnieją metody leczenia, które mogą pomóc w kontrolowaniu objawów.
Łojotokowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą, która dotyka do 40 procent dorosłych i prawie połowę wszystkich niemowląt. Nie jest zaraźliwa i nie może być przenoszona z osoby na osobę. Łojotokowe zapalenie skóry, choć może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, najczęściej pojawia się na skórze głowy, twarzy i klatce piersiowej. Łojotokowe zapalenie skóry nie jest formą łupieżu, ale rodzajem egzemy, która powoduje łuszczenie się skóry i żółtawe plamy. Łojowe zapalenie skóry głowy może również powodować niejednolite zaczerwienienie i swędzenie. Objawy różnią się w zależności od osoby i mogą stać się bardziej widoczne w okresach stresu lub podczas stosowania niektórych leków.
Co wywołuje łojotokowe zapalenie skóry głowy?
Łojotokowe zapalenie skóry nie jest zaraźliwe i nie może być przenoszone z człowieka na człowieka. Wywołuje ją drożdżak Malassezia, który żyje na skórze. Przerost tych drożdżaków powoduje objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy. Stan nie jest niebezpieczny, ale może powodować duży dyskomfort. Chorzy często odczuwają swędzenie i drapanie w nocy, co może prowadzić do powstawania blizn.
Łojotokowe zapalenie skóry może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, ale najczęściej pojawia się na:
- skórze głowy — szaro-białe płatki, które można łatwo usunąć;
- twarzy — małe żółte lub białe plamy;
- klatce piersiowej i plecach — ciemnobrązowe plamy z zaczerwienieniem wokół nich;
Inne typowe objawy to:
- sucha skóra — bóle spowodowane suchością i łuszczeniem się skóry;
- infekcje skóry głowy — Infekcje mogą prowadzić do wypadania włosów, rogowacenia łojotokowego i bliznowacenia skóry głowy;
- podrażnienie oczu — suche oczy, zaczerwienienie i ból wokół oczu. Stan ten może również powodować objawy podobne do trądziku różowatego, takie jak trądzik na policzkach lub brodzie;
- swędzenie — swędzenie jest powszechne u osób cierpiących na łojotokowe zapalenie skóry, zwłaszcza w okolicy skóry głowy i twarzy;
- ból stawów — w niektórych przypadkach łojotokowe zapalenie skóry może prowadzić do zapalenia stawów, takich jak szczęka lub palce.
Łupież jest najczęstszym objawem łojotokowego zapalenia skóry, ponieważ jest łatwo widoczny. Stan ten powoduje również łuszczenie się skóry i żółtawe plamy na skórze głowy.
Wpis sponsorowany.