Buty na co dzień – jakie warto wybrać oraz jak o nie zadbać

Buty na co dzień to podstawowy element garderoby każdego z nas. Spędzamy w nich każdego dnia wiele godzin, wykonując setki, a niekiedy nawet tysiące kroków. Buty, z których wówczas korzystamy, powinny być nie tylko wytrzymałe i trwałe, ale również wygodne i komfortowo dopasowane do stopy. W innym wypadku buty mogą powodować podrażnienia oraz uczynić ze zwykłego chodzenia prawdziwą udrękę. Ponieważ wiele osób nie wie jak utrzymać swoje na co dzień buty w dobrym stanie postanowiliśmy przedstawić kilka porad związanych zarówno z ich zakupem, jak i samodzielną konserwacją. Zapraszamy do lektury!

Buty na co dzień

Buty na co dzień – jakie wybrać, by się nie rozczarować

W przypadku butów na co dzień najważniejsze kwestie dotyczą ich wygodny. Buty powinny być stabilne, dopasowanie oraz zapewniać odpowiedni poziom wentylacji. Ponadto buty powinny pasować do Twojego stylu i innych oczekiwań – na przykład takich jak typ lub grubość podeszwy. Oczywiście, każdy z nas jest inny i każdy będzie skłonny wybrać odmienną parę jako swoje ulubione obuwie do stosowania każdego dnia.

Częstym wyborem są trampki. Są wygodne, lekkie i łatwe do założenia. Są także przewiewne, co pozwala na aktywne wentylowanie powierzchni skóry i przeciwdziałają jej przegrzaniu. Są też dostępne w różnych kolorach i stylach, dzięki czemu można je łatwo dopasować do rozmaitych stylów odzieży.

Półbuty to prawdopodobnie najpopularniejszy wybór. Półbuty są uniwersalne i pasują do różnych stylów i okazji. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak skóra lub ekoskóra. Półbuty odkrywają kostkę, co dodatkowo pozwala na poprawę stopnia wentylacji stopy oraz pozwala na wygodne i sprawne zakładanie i ściąganie.

Mokasyny to również warte uwagi obuwie. Mokasyny są pół-eleganckie lub eleganckie i pasują do osób preferujących bardziej formalny styl ubioru. Mogą być wykonane z różnych typów materiałów, a do najpopularniejszych należą mokasyny skórzane. Warto w trakcie zakupów zwrócić uwagę czy posiadają podeszwę antypoślizgową. Oferuje je niemal każdy sklep obuwniczy.

Jak zadbać o swoje buty na co dzień?

Aby zachować buty w dobrym stanie przez długi czas, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Najważniejsze jest czyszczenie i konserwacja. Warto regularnie czyścić buty za pomocą specjalnych środków dedykowanych do konkretnego typu materiału. Dzięki temu buty będą wyglądać jak nowe przez długi czas.

Impregnacja jest ważna nie tylko w przypadku obuwia skórzanego. Celem impregnacji jest zabezpieczanie butów przed wilgocią i brudem. Dzięki temu będą odporne na działanie deszczu i błota oraz lepiej znosić kontakt z nimi. Impregnacja będzie też przeciwdziałać wsiąkaniu w materiał butów różnego typu zanieczyszczeń.

Ważne jest także bieżące usuwanie plam. Warto usuwać je natychmiast po ich pojawieniu się, co pozwoli uniknąć trwałego zabrudzenia i powstawania przebarwień. Warto też buty suszyć po każdym ich przemoczeniu. W ten sposób zachowasz je we właściwej formie oraz będziesz przeciwdziałać odkształceniom.

Pod tym względem ważne jest też stosowanie prawideł. Szczególnie jeśli planujesz odstawić swoje buty na kilka miesięcy do szafy z powodu nadchodzącej zimy. Prawidło pomoże zachować oryginalny kształt buta, co wpłynie na komfort noszenia i wygląd.

 

Artykuł zewnętrzny. Fot. materiały prasowe.