Psycholog dziecięcy to specjalista, który pomaga dzieciom i młodzieży radzić sobie z różnymi emocjonalnymi i behawioralnymi problemami. Mogą one dotyczyć ich funkcjonowania na co dzień, a także funkcjonowania w środowisku rówieśniczym, rodzinnym, szkolnym. Po pomoc psychologa zwracają się przede wszystkim dorośli, zaniepokojeni stanem lub zmianami zachodzącymi w zachowaniu ich dzieci. Rzadziej po pomoc zwraca się młodzież, najczęściej dotknięta różnego typu kryzysami, lękami lub nerwicami.
Zakres obowiązków i problemów dla psychologa dziecięcego
Z rozmaitymi problemami zgłaszają się dorośli szukający pomocy psychologa dziecięcego. Najczęstszymi są zaburzenia emocjonalne ich dzieci, takie jak depresja, lęki lub nagłe, nieuzasadnione wahania nastroju. Mogą być to także zaburzenia typu behawioralnego – na przykład ADHD, nadmierne unikanie towarzystwa, napady agresji, brak zainteresowań, brak zdrowej rutyny.
Także trudności w nauce i koncentracji skłaniają rodziców do szukania pomocy u psychologa. Najczęściej są to problemy związane z uwagą, niezdolność do nauki i zanik motywacji.
Trudności w relacjach z innymi to kolejne pole problemów. Wymienić można nadmierną, chorobliwą nieśmiałość, niezdolność do nawiązywania i utrzymywania znajomości i przyjaźni, lub zupełny zanik umiejętności społecznych.
Ponadto do psychologa dziecięcego zwracają się rodzice przechodzący przez trudne sytuacje związane z ich własnym życiem. Mogą być to problemy rodzinne, takie jak rozwód, konflikty małżeńskie, śmierć bliskiej osoby czy konieczność rozłąki z powodu choroby. Oczywiście także rodzice cierpiący z powodu braku wsparcia i kontaktu emocjonalnego z własnym dzieckiem mogą szukać pomocy u psychologa dziecięcego.
Psycholog dziecięcy – dlaczego warto mu zaufać?
Psycholog dysponuje specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą. Zapewnia bezpieczne i przyjazne środowisko do prowadzenia szczerej rozmowy i terapii ukierunkowanej na rozwiązanie problemu.
Psycholog dziecięcy może pomóc dziecku rozwiązać problemy emocjonalne i behawioralne, zdiagnozować jakie są jego niewłaściwe nawyki oraz pomóc wypracować nowe. Może zwiększyć zdolność dziecka do radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Każdy psycholog gwarantuje ponadto indywidualne podejście do pracy z dzieckiem. Będzie dostosowywał terapię do potrzeb i możliwości Twojej pociechy, aby pomóc mu jak najlepiej przejść przez cały proces.
Wizyta u psychologa dziecięcego – jak długo i jak często?
Zalecana ilość wizyt u psychologa dziecięcego zależy od wielu czynników, takich jak nasilenie i rodzaj problemów, wiek dziecka, tempo postępów w terapii i potrzeby jego rodziców lub opiekunów. Zazwyczaj pierwsza wizyta trwa około 50-60 minut i jest połączona z wywiadem i diagnozą. Następne wizyty mogą trwać od 30 do 60 minut i odbywać się co tydzień lub co kilka tygodni.
Niektóre dzieci potrzebują tylko kilku wizyt, aby rozwiązać swoje problemy, podczas gdy inne potrzebują dłuższego okresu terapii. Ostateczna liczba wizyt zależy od decyzji psychologa, który będzie regularnie oceniać postępy.
Treść otrzymana od partnera strony. Fot. materiały prasowe.