Manicure i pedicure japoński – na czym polegają?

Każda zadbana kobieta kocha mieć piękne paznokcie i na co dzień o nie zabiega. Tradycyjne sposoby pielęgnacji polegają na wykorzystaniu odżywek, żelów i hybryd. Coraz więcej zwolenniczek zdobywa jednak metoda, która nie wymaga stosowania ani kropli lakieru. Czy to możliwe? Dziś opisujemy piękne paznokcie uzyskane metodą z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jak zrobić manicure po japońsku?

Manicure i pedicure japoński

Wiele kobiet skarży się na kruche, łamliwe i rozdwajające się paznokcie. Płytka paznokcia sprawia wrażenie nierównej i matowej, co wskazuje na brak odpowiednich witamin w organizmie lub uprzednio nieprawidłowo wykonany manicure. Skutecznym lekarstwem na takie kłopoty może być manicure japoński, specjalna metoda regeneracji paznokci polecana szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy nasze dłonie są narażone na duże zmiany temperatur.

Co to jest manicure japoński?

Manicure japoński polega na wmasowaniu w płytkę paznokci odpowiedniej pasty, a następnie na wypolerowaniu jego powierzchni specjalnym pudrem. Ten sposób pielęgnacji paznokci jest zanany i stosowany od ponad 400 lat. Początkowo korzystały z niego japońskie arystokratki, a obecnie z roku na rok zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Metodę opracowała japońska firma P.Shine, dlatego zabieg nazywa się manicure p.shine. Można go wykonać w warunkach domowych przy użyciu zestawów dostępnych w sklepach.

W skład pasty wchodzą wyłącznie składniki naturalne, czyli witamina A+E, keratyna, pyłek pszczeli oraz krzemionka z Morza Japońskiego, które odżywiają i regenerują zniszczoną płytkę oraz stymulują jej wzrost. Metoda szczególnie sprawdza się po zdjęciu hybryd lub po żelach i akrylu. Zabieg nadaje paznokciom zdrowy, różowy połysk, który utrzymuje się przez około dwa tygodnie. Efekty widoczne są już po pierwszym użyciu. W warunkach domowych potrzebujemy na to 20-30 minut.

Manicure japoński – na czym polega?

Aby mieć piękne paznokcie metodą z Kraju Kwitnącej Wiśni, najpierw trzeba usunąć z nich lakier nałożony samodzielnie lub podczas poprzednich wizyt w gabinecie kosmetycznym. Skórki odsuwamy za pomocą specjalnej drewnianej szpatułki. Jeśli chcemy nadać paznokciom odpowiedni kształt, używamy pilnika, wykonując ruch tylko w jednym kierunku. Piłowanie paznokci w obu kierunkach może przyczynić się do ich rozdwajania.

Drugą stroną pilnika trzeba zmatować płytkę paznokcia, przez co składniki wprowadzane w kolejnych etapach manicure będą mogły lepiej się wchłonąć. W jednym kierunku należy wcierać także pastę i puder, które są załączone do zestawów do manicure japońskiego. Pasta wzmacnia paznokcie, a puder przedłuża trwałość wtartej pasty. Pastę należy rozprowadzać dotąd aż płytka paznokcia będzie się błyszczała niczym różowa perła. W ten sam sposób trzeba wypolerować wszystkie paznokcie. Zabieg ten wykonuje się za pomocą specjalnych polerek.

Manicure japoński – jak często?

Na koniec nakładamy puder, pamiętając, aby wykonywać te czynność – podobnie jak przy rozprowadzaniu pasty – wyłącznie w jednym kierunku. Do zabiegu nie używa się metalowych pilniczków do skracania paznokci ani nie wycina się skórek. Połysk paznokcia utrzymuje się około pięć dni, a działanie odżywcze około dwóch tygodni. Wyglądem przypomina to bezbarwny lakier do paznokci. Aby kuracja przyniosła trwały efekt, należy ją powtórzyć trzy lub cztery razy w ciągu dwóch, trzech tygodni.

Bezpośrednio po wykonaniu manicure japońskiego nie powinno się malować paznokci lakierem lub wykonywać manicure hybrydowego, gdyż płytka jest wtedy zbyt mocno natłuszczona. Najlepiej odczekać dzień lub dwa i dopiero później pomalować paznokcie ulubionym kolorem lakieru. Manicure japońskiego nie zmywa się.

Manicure japoński – efekty

Po zastosowaniu manicure japońskiego poprawia się stan paznokci. Stają się one gładkie i błyszczące, a z każdym kolejnym zabiegiem są mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Zregenerowane i odżywione paznokcie wreszcie wyglądają pięknie i przestają się łamać. Zabieg można wykonywać zarówno u kobiet, jak u mężczyzn. Manicure japoński nie odpryskuje jak klasyczny lakier i stopniowo się ściera, przez co kobieta nie potrzebuje zmywacza do paznokci.

Manicure japońskie zawiera naturalne składniki, witaminy oraz minerały. Eksperci zwracają uwagę, że zabieg nie tylko przyspiesza proces naturalnej regeneracji paznokci, ale także pobudza krążenie krwi, stymuluje zdrowy wzrost paznokci i intensywnie je nawilża, dzięki czemu w krótkim czasie można wrócić do malowania paznokci na swój ulubiony kolor. Chroni paznokcie przed rozdwajaniem się. Dla wielu kobiet to sposób na zadbane paznokcie bez stosowania odżywek i lakierów.

Manicure japoński – opinie

W sieci spotyka się na ogół entuzjastyczne opinie na temat manicure japońskiego. Niektóre niecierpliwe panie narzekają, że efekt nie jest widoczny od razu i trzeba odczekać kilka dni, aby nałożyć lakier do paznokci, zdobienia lub przedłużyć paznokcie. Gabinety kosmetyczne polecają także pedicure japoński jako metodę wzmacniającą i pielęgnującą paznokcie u stóp. Mogą ją stosować np. mężczyźni, którzy oczekują osiągnięcia długotrwałego efektu w jak najkrótszym czasie.

W trakcie pedicure japońskiego wykorzystywany jest taki sam zestaw, jak do manicure po japońsku. Zabieg nadaje paznokciom blask oraz dostarcza im składników naturalnych, a przez to je wzmacnia. Metodę zaleca się w przypadku stóp zaniedbanych po zimie, kiedy potrzebują regeneracji. Najlepszy rezultat można uzyskać po czterech zabiegach, każdy w odstępie trzech lub czterech tygodni.