Henna marokańska – czym się wyróżnia i ile się utrzymuje?

Przede wszystkim pokrywa siwe włosy. Po drugie, ma przepiękny kolor, który mieni się różnymi tonami jak naturalne niefarbowane sztucznie włosy. Za każdym razem po aplikacji wzmacnia i pogrubia mi włosy – czuje się, jakby były powleczone czymś, a jednocześnie nie obciążone, tylko pięknie się układające. Przyjemna aplikacja – napisała pani Edyta na jednym z portali sprzedażowych. – Baaardzo polecam – dodała. Pytacie o co chodzi? O hennę Khadi, marokańskie cudo do koloryzowania włosów.

Henna marokańska

Henna marokańska – co to jest?

Henna marokańska to naturalny barwnik pochodzenia roślinnego. Powstaje po sproszkowaniu liści i pędów rośliny o nazwie lawsonia bezbronna (lawsonia inermis). Brunatna maź poddawana jest suszeniu, nie tracąc swoich walorów. Później wystarczy dodać odrobinę wody, by przywrócić jej płynną konsystencję. Henna jest bogata w wapń, magnez, potas i liczne mikropierwiastki (cynk, żelazo, miedź, mangan) oraz enzymy, błonnik, witaminy A, D, B, a także kwasy oleinowy i linolowy.

Henna z lawsonii ma nie tylko właściwości kosmetyczne, ale również lecznicze. W tradycyjnej medycynie substancje pozyskiwane z lawsonii (proszek – henna i olej) wykorzystywano w leczeniu trądu, ospy wietrznej, odry czy biegunki. Arabscy medycy w zależności od potrzeb stosują wyciąg z liści do leczenia żółtaczki i chorób wenerycznych, a nasiona do leczenia czerwonki i problemów z wątrobą.

W tradycyjnej medycynie zastosowanie znalazła nawet kora, z której wytwarza się środek łagodzący oparzenia. Z kolei wyciąg z liści lawsonii z masłem i miodem leczy infekcje dróg oddechowych. Dzięki swoim właściwościom łagodzącym hennę wykorzystuje się jako wsparcie w leczeniu egzemy, łuszczycy i innych chorób skóry.

Henna marokańska – na czym polega?

Henna marokańska jest alternatywą dla tradycyjnych zabiegów henny oraz dla osób, które nie zdecydowały się na makijaż permanentny. Zabieg gwarantuje doskonały kształt i kontur brwi. Pozwala na rekonstrukcja naturalnego łuku brwiowego nawet w miejscach, gdzie włoski są rzadsze i jaśniejsze. Podkreśla świetnie linie brwi, nadaje im wyrazistość i kształt. Organiczna hypoalergiczna henna marokańska regeneruje osłabione włoski, które często są rozjaśnione stosowaniem zwykłej syntetycznej.

Rewelacja – pisze zachwycona klientka. – Nie szczypie, skóra głowy nie swędzi jak przy chemicznych farbach. Przyjemny zielony glutek, efekt malowania – rewelacyjny! Siwe włosy pokryte w 100%, pięknie się błyszczą, nie wypadają, przez zabieg malowania zostały odżywione – to bardzo duży plus. Ziołowy zapach jest zdecydowanie lepszy od tego chemicznego ze zwykłych farb. Pierwszy raz używałam farby naturalnej i teraz wiem, że już nigdy nie użyję chemicznego g… – nie wątpi.

Henna marokańska – ile się utrzymuje?

Henna marokańska zabarwia nie tylko włoski, ale również skórę, dzięki czemu skutecznie zastępuje pomadę, kredkę lub cienie do brwi. Trzyma się znacznie dłużej niż henna tradycyjna, posiada dodatkowe właściwości pielęgnacyjne, tuszuje ubytki we włoskach.

Efekt zabiegu henny marokańskiej utrzymuje się zwykle znacznie dłużej niż po hennie tradycyjnej. W przypadku włosków brwi przetrwa nawet do sześciu tygodni, a do dwóch tygodni na skórze. Panie, które zdecydowały się na hennę marokańską zwracają uwagę, że usługę można wykonywać raz w miesiącu, a nie jak do tej pory przy zwykłej hennie dwa razy w miesiącu.

Henna marokańska brwi

Jaskrawo ruda, intensywna henna nadaje się zarówno do farbowania włosów, jak i tatuowania. Mało kto wie, że marokańskie kobiety najczęściej używają henny do malowania ciała, gdyż zmywalne tatuaże są skuteczną ochroną przed rozmnażaniem się bakterii na skórze. W czasach kiedy nie istniały mydła czy szampony mieszano glinkę ghassoul z henną saharyjską celem oczyszczenia i ochrony włosów.

Henna zapobiega wypadaniu włosów poprzez wzmocnienie korzenia włosa. Jest w Afryce nieodzownym rytuałem przy wielu okazjach – od uroczystości religijnych po zamążpójście.

Dla niektórych jest to symbol dobrobytu, płodności i porozumienia. Dla uzyskania odpowiedniego odcienia brązu kobiety w Maroku dodają czasami do henny łyżkę lub dwie kawy w proszku. Mieszanka nadaje włosom piękny połysk, a kolor utrzymuje się przez wiele tygodni.

Jeden z renomowanych salonów kosmetycznych zachwala zabiegi henną marokańską w następujący sposób: natychmiastowy efekt zadbanych brwi, odżywianie i ochrona każdego włosa, stymulacja wzrostu nowych włosów (z czasem – naturalna, przejrzysta linia brwi), hipoalergiczność i bezpieczeństwo zdrowotne, nieszkodliwe dla środowiska i atmosfery, nie testowana na zwierzętach.

Henna marokańska – cena

Jeden ze sklepów internetowych poleca najwyższej jakości hennę marokańską: „nadaje włosom intensywne, ogniste odcienie rudości. Jest bardzo dobrze zmielona i łatwo się ją nakłada. Nie wymaga tak długiego czasu odstawienia, jak henny indyjskie. Puszcza barwnik bardzo szybko i koloryzuje naprawdę mocno”. Opakowanie kosztuje 25 zł plus koszty wysyłki. W renomowanym salonie kosmetycznym cena zabiegu przy użyciu henny marokańskiej, zapewniającej „wyjątkowa oprawę oczu, perfekcyjne brwi”, zaczyna się od 90 zł. Przebój internetowych sklepów z kosmetykami – henna Khadi kosztuje ok. 40-50 zł.

Jak dobrze dobrać kolor henny? Kolor henny do brwi powinien być dobrany do typu urody i koloru włosów. Dobrze dobrana henna do brwi podkreśli ich kształt i sprawi, że całe spojrzenie będzie wyraziste. Dzięki temu oczy będą wydawać się większe. Znasz to powiedzenie, że oczy są zwierciadłem duszy? W takim razie brwi to rama dla oczu. Warto zadbać, żeby prezentowała się dobrze i podkreślała wszystkie atuty kobiety.